Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
DF-3/415/8/04
z 11 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DF-3/415/8/04
Data
2004.03.11



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
dofinansowanie
szkoła wyższa
ulga podatkowa


Pytanie podatnika
Czy podatnik może odliczyć pełną kwotę ulgi z tytułu kształcenia w szkołach wyższych, jeśli w nastęonym roku otrzyma dofinansowanie do kwoty za czesnego?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 03.02.2004 r. (wpływ do US Kraków-Stare Miasto 26.02.2004 r.)

dot. odliczenia z tyt. wydatków poniesionych na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych informuje, że zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. c i ust. 3 pkt 1 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2004 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym lub przepisów o wyższych szkołach zawodowych, przy czym kwota, o którą zmniejsza się podatek nie może przekroczyć 19°,% wydatków, nie więcej jednak niż 760,00 zł.

Prawo do powyższego odliczenia, w myśl art. 27a ust. 11 w/w ustawy przysługuje podatnikowi kształcącemu się w szkole wyższej - o ile nie ukończył 35 roku żucia (..) i posiada potwierdzenie poniesienia wydatku (art. 27a ust. 6).

Jednocześnie art. 27a ust. 14 ustawy stanowi, że jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułów wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 - między innymi na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych - a następnie po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

Mając na uwadze opisany w Pani piśmie stan faktyczny oraz treść przytoczonych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, winna Pani dokonać odliczenia od podatku kwoty równej 19% faktycznie poniesionych wydatków (nie więcej niż obowiązujący limit), natomiast, gdy w 2004 roku otrzyma Pani zwrot części poniesionych wydatków, będzie Pani obowiązana doliczyć 19% kwoty uzyskanego dofinansowania do podatku należnego za 2004 rok.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj