Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
2403PDF-415-22-04
z 13 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
2403PDF-415-22-04
Data
2004.04.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
wierzytelność


Pytanie podatnika
Kiedy odpis aktualizujący wartość należności, określony w ustawie o rachunkowości, uważa się za koszt uzyskania przychodów, w przypadku sprzedaży wyrobów na rzecz zagranicznego kontrahenta, zaliczonej na podstawie art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do przychodów należnych, a za którą zapłata nie nastąpiła?


Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów aktualizujących wartość należności. Wyjątkiem od tej zasady są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która uprzednio na podstawie art. 14 została zarachowana jako przychód należny i której nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w art. 23 ust. 3 ustawy.

Nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, zgodnie z ww. przepisami, w szczególności gdy:

  1. dłużnik został wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej, postawiony w stan likwidacji lub została ogłoszona jego upadłość, albo
  2. na wniosek dłużnika wszczęte zostało postępowanie ugodowe w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków lub postępowanie układowe w rozumieniu przepisów o postępowaniu układowym, albo
  3. wierzytelność została zasądzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego, albo
  4. wierzytelność jest kwestionowana przez dłużnika na drodze powództwa sądowego.

Z treści pisma złożonego w dniu 08.03.2004 r. wynika, że spółka jawna, której jest Pan wspólnikiem, dokonała sprzedaży wyrobów na rzecz zagranicznego kontrahenta na podstawie faktury z dnia 11.09.2003 r. Sprzedaż została zaliczona na podstawie art. 14 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów należnych. Zapłata za ww. fakturę nie nastąpiła, a zgodnie z otrzymaną informacją, Sąd Rejonowy w ... otworzył wobec majątku dłużnika postępowanie dot. niewypłacalności. Spółka prowadzi księgi handlowe.

W oparciu o przywołane przepisy prawa podatkowego, tutejszy Organ podatkowy stwierdza, iż będąca przedmiotem zapytania wierzytelność może zostać uznana za wierzytelność nieściągalną, której nieściągalność została uprawdopodobniona, a tym samym może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli sformułowanie stosowane w prawie niemieckim „postępowanie dot. niewypłacalności” (zał. do pisma) jest jednoznaczne z występującym w polskim prawie „postępowaniem dot. upadłości”. W takim przypadku zostanie spełniony warunek podany w art. 23 ust. 3 pkt 1 ustawy.

Stanowisko Pana zawarte w złożonym piśmie jest słuszne.

Jednocześnie tutejszy Organ informuje, że zgodnie z aktualnym orzecznictwem sądowym, ustawowy katalog zdarzeń uprawdopodabniających nieściągalność wierzytelności jest katalogiem otwartym. Oznacza to, że w przypadku niewystąpienia sytuacji przewidzianych w ustawie, podatnik ma prawo uprawdopodobnić nieściągalność wierzytelności za pomocą innych faktów i zdarzeń. Jednakże zgromadzenie dowodów, które będą pozwalały na wyciągnięcie wniosku, że istnieje duże prawdopodobieństwo nieściągalności wierzytelności, podlega ocenie organów podatkowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj