Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
DUS-PBF/415-21/04/kp/DM
z 30 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DUS-PBF/415-21/04/kp/DM
Data
2004.04.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
konkursy
nagrody
rzecz oznaczona co do gatunku
samochód osobowy
sprzedaż
wygrana
zbycie rzeczy


Pytanie podatnika
W drodze konkursu wygrałam samochód, który zamierzam sprzedać. Kiedy dochód uzyskany z jego sprzedaży nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym i czy okres posiadania należy liczyć od daty otrzymania, czy od daty rejestracji samochodu?


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r., Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) - źródłem przychodów jest m.in.: odpłatne zbycie innych rzeczy - jeżeli nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Z brzmienia powyższego przepisu wynika, że dla ustalenia obowiązku podatkowego z tytułu zbycia rzeczy ruchomej m.in. samochodu istotna jest data nabycia rzeczy, przy czym przez wyrażenie „nabycie”, należy rozumieć uzyskanie do rzeczy prawa własności. W tym przypadku datę nabycia należy oceniać w aspekcie postanowień kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 919 § 1 kodeksu cywilnego – kto przez przyrzeczenie publiczne przyrzekł nagrodę za wykonanie oznaczonej czynności, obowiązany jest przyrzeczenie dotrzymać.

W myśl art. 155 kodeksu cywilnego – umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły. Zgodnie z § 2 w.w. art., jeżeli przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności rzeczy są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, do przeniesienia własności potrzebne jest przeniesienie posiadania rzeczy. W myśl art. 348 k.c. przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy. Wydanie dokumentów, które umożliwiają rozporządzanie rzeczą, jak również wydanie środków, które dają faktyczną władzę nad rzeczą jest równoznaczne z wydaniem samej rzeczy.

Z pisma podatniczki wynika, iż wygrała ona samochód w drodze konkursu i z dniem 20 października 2003 roku podpisała dokumenty odbioru samochodu. Z tym dniem uprawniona była do odbioru samochodu. W tym stanie faktycznym zasadne jest przyjęcie, że przyrzeczone w drodze konkursu świadczenie zostało spełnione z chwilą wydania samochodu, przy czym zgodnie z zapisem art. 348 k.c. należy uznać, iż nabycie nastąpiło w dacie wydania dokumentów uprawniających do odbioru i rozporządzania rzeczą tj. 20.10.2003 roku.

Rejestracja samochodu jest zaś czynnością administracyjną, związaną z dopuszczeniem pojazdu do ruchu, a do nabycia w rozumieniu w.w. przepisów nie jest już konieczne korzystanie z rzeczy.

Natomiast zgodnie z zapisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d w.w. ustawy o podatku dochodowym odpłatne zbycie m.in. samochodu nie stanowi źródła przychodów i nie podlega opodatkowaniu, jeżeli nastąpiło po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca w którym nastąpiło nabycie. Przyjmując datę nabycia samochodu 20.10.2003 roku powyższy zapis zwalniający podatniczkę od obowiązku uiszczenia podatku będzie miał zastosowanie od 01.05.2004 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj