Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB I-2/415-2419/2004
z 24 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I USB I-2/415-2419/2004
Data
2004.05.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działki
faktura
grunty
sprzedaż
sprzedaż majątku
środek trwały
wspólność majątkowa


Pytanie podatnika
W 1997 roku małżonkowie nabyli do majątku objętego wspólnością ustawową grunt na potrzeby prowadzonej przez żonę działalności gospodarczej. Działka została wpisana do ewidencji środków trwałych, amortyzacja nie była naliczana. W kwietniu 2004 r. działka zostanie sprzedana.
Jaki podatek winien zostać zapłacony ?
Czy można odliczyć koszty zakupu działki ?
Czy powinnam wystawić fakturę VAT ?


W związku ze złożonym przez Panią w dniu 22,.04.2004 r. zapytaniem dotyczącym opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntu, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

1.W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  • środkami trwałymi
  • składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500,00 zł,
  • wartościami niematerialnymi i prawnymi

ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit.b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określeniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio. Stosownie zaś do powołanego wyżej art. 14 ust. 2c ustawy do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziałów w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

W świetle cytowanych wyżej przepisów sprzedaż w kwietniu 2004 roku gruntu, który był wykorzystywany na potrzeby prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej i ujęty został w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowić będzie przychód z tej działalności. Kosztem uzyskania tego przychodu zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będą wydatki poniesione na nabycie gruntu.

Na podstawie powołanego przepisu wydatki poniesione na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów są kosztem uzyskania przychodów przy określeniu dochodu z odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

2.W zakresie podatku od towarowi usług

Stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) – obowiązującej do 30.04.2004 r. – opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 4 pkt 2 ustawy, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Tak więc, grunty w świetle w/w ustawy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 15 w/w ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem natomiast jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Zatem, sprzedaż przedmiotowej działki (gruntu) w świetle powołanych przepisów nie stanowi obrotu w prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle powyższego, brak jest podstawy prawnej do wystawienia faktury VAT potwierdzającej dokonanie sprzedaży gruntu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj