Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
4480-204/04
z 26 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
4480-204/04
Data
2004.02.26



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podatnik, będacy osobą fizyczną może skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku, gdy wznawia działalnośc po przerwie?


Z zapytania Podatnika wynika, iż w 2000 r. zakończył prowadzenie działalności gospodarczej jako osoba fizyczna. Obecnie (w 2004 r.) chce rozpocząć działalność gospodarczą i pyta czy przysługuje mu prawo do wyboru zwolnienia.

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 7a ustawy o VAT podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 14 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.

Zagwarantowane ww. przepisem prawo odzyskania zwolnienia dotyczy jedynie sytuacji uregulowanej w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, a więc wyłącznie podatników, u których wartość sprzedaży towarów, a także wartość eksportu towarów i usług, nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 EURO.

Przepisu art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT nie można zastosować w przedmiotowej sprawie bowiem odsyła on do obrotów ubiegłorocznych osiąganych przez podatników, natomiast Podatnik zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu w 2000 r.

W przedmiotowej sprawie ma natomiast zastosowanie art. 14 ust. 6 ustawy o VAT, który stanowi, iż podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 2 w ciągu roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży towarów nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 pkt 1 (tj. kwoty 10.000 EURO).

Jednocześnie zwraca się uwagę, iż informacji udzielono według stanu prawnego obowiązującego do dnia 30 kwietnia 2004 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj