Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chodzieży
PB 415-2/04
z 23 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB 415-2/04
Data
2004.02.23



Autor
Urząd Skarbowy w Chodzieży


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
garaż
zamiana
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
Czy zamiana spółdzielczego własnościowego prawa do garażu o wartości 5.000,00zł na spółdzielcze własnościowe prawo do garażu o wartości 6.000,00zł stanowi przychód dla stron dokonujących tej czynności w sytuacji, gdy zamiana nastąpiła przed upływem 5 lat od daty nabycia tych praw majątkowych, bez wzajemnych spłat i dopłat?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że aktem notarialnym sporządzonym dnia 26.01.2004 r. dokonano w drodze umowy zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do garażu o wartości 5.000,00zł na spółdzielcze własnościowe prawo do garażu o wartości 6.000,00zł. W akcie notarialnym strony umowy oświadczyły, że z tytułu dokonanej zamiany nie nastąpiły między nimi żadne dopłaty i spłaty i nie mają wobec siebie z tego tytułu żadnych roszczeń.

Zgodnie z art.10 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz.176 z późn.zm.) źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości. Powyższy przepis jednoznacznie stanowi, iż źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości i praw majątkowych bez względu na fakt, iż nie występuje w tej sytuacji świadczenie pieniężne.

Ustawodawca w art.21 ust.1 pkt.32a cyt. ustawy podatkowej zwolnił od podatku dochodowego przychody uzyskane z zamiany :

a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrebną nieruchomość, lub udziału w takim lokalu, lub

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub

c) gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu, lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit.a

- jeżeli przedmiotem zamiany są wyłącznie znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości i prawa wymienione w lit.a-c.

Z treści tego przepisu wynika, że jeżeli przedmiotem zamiany są wskazane wyżej nieruchomości i prawa majątkowe wówczas przychód z ich zamiany korzysta w całości ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Umowa zamiany jest umową dwustronnie zobowiązującą. Zgodnie z art.603 ustawy z 23 kwietnia 1964 roku -Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz.93 z późn.zm.) przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Zamiana jest więc umową o podobnym charakterze co sprzedaż. Świadczy o tym między innymi fakt, że ustawodawca nie reguluje odrębnie tej umowy, ale jedynie w art.604 Kodeksu cywilnego stanowi, że do zamiany stosuje odpowiednio przepisy o sprzedaży. Zasadnicza różnica między umową sprzedaży a umową zamiany polega na tym, że w umowie zamiany nie występuje świadczenie pieniężne. Nie oznacza to jednak, że skoro nie występuje przepływ gotówkowy przychód uzyskany z tytułu zamiany zwolniony jest z opodatkowania.

Zgodnie z art.19 ust.2 w/w ustawy podatkowej przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw majątkowych, a także innych rzeczy, o których mowa w art.10 ust.1 pkt 8, u każdej ze stron umowy przenoszącej własność, jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany pomniejszona o koszty zamiany.

Stosownie zaś do art.28 ust.1 i 2 tej ustawy przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art.10 ust.1 pkt 8 lit.a-c nie łączy się z przychodami /dochodami / z innych źródeł, a podatek od tego przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

W obecnym stanie prawnym należy stwierdzić, że przychód z tytułu zbycia w drodze zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do garażu (dokonanego przed upływem 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tego prawa) stanowi źródło przychodów, o którym mowa w art.10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Mając powyższe na uwadze tutejszy organ podatkowy nie zgadza się z argumentem, że przychód z tytułu zbycia w drodze zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do garażu jest wolny od podatku dochodowego z uwagi na to, iż przy zamianie nie następuje przepływ gotówkowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj