Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sieradzu
I/415/15/04/KL
z 13 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I/415/15/04/KL
Data
2004.05.13



Autor
Urząd Skarbowy w Sieradzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
ulga mieszkaniowa
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy przeznaczenie środków wycofanych z kasy mieszkaniowej na zakup budynku mieszkalnego wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego powoduje utratę prawa do ulgi mieszkaniowej ?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu, w odpowiedzi na zapytanie z dnia 19 kwietnia 2004 r., wyjaśnia co następuje.

W świetle przepisu art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku - w przypadku, gdy podatnik skorzystał z odliczenia od dochodu lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 2, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, jest zobowiązany doliczyć do dochodu lub podatku należnego za rok, w którym nastąpiło wycofanie oszczędności, kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) przepis art. 27a ust. 13 ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r. Jak z powyższego wynika, podatnik nie traci prawa do ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo – kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, pod warunkiem, że wycofane oszczędności po okresie określonym w umowie o kredyt kontraktowy wydatkuje zgodnie z celami systematycznego oszczędzania.

W rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) celami mieszkaniowymi służącymi zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy są:

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1 – 3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Jak wynika zatem z powyższego zapisu w sytuacji, gdy podatnik wykorzysta do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpi wycofanie środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej na jeden z celów systematycznego oszczędzania, wskazany w umowie o kredyt kontraktowy nie zachodzi konieczność, o której mowa w powołanym wyżej przepisie art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Prawo do zachowania ulgi, z której podatnik skorzystał uzależnione będzie jednak od podpisania ostatecznej umowy kupna sprzedaży lokalu w formie aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości. Podatnik traci jednak prawo do ulgi i musi doliczyć do dochodu lub podatku kwoty uprzednio odliczone jeśli:

  • wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej nie zachowując określonego w umowie z bankiem okresu systematycznego oszczędzania,
  • wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej po upływie okresu systematycznego oszczędzania i nie wydatkował ich do końca roku podatkowego, w którym wycofał oszczędności z rachunku kasy mieszkaniowej na cele określone w art. 8 ust. 2 ww. ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego,
  • przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo – kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych.

Z treści zapytania wynika, iż podatnik latach 1998 - 2002 korzystał z ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej. Po wycofaniu oszczędności z kasy mieszkaniowej Podatnik chce przeznaczyć oszczędności na zakup gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodzi m.in. budynek mieszkalny. Nabycie prawa własności całego gospodarstwa odbędzie się na podstawie aktu notarialnego, w którym wartość domu będzie odrębnie wyszczególniona kwotowo, natomiast dodatkowe opłaty związane z nabyciem domu będą rozliczone proporcjonalnie do kosztów nabycia całej nieruchomości.

W świetle powyższych unormowań prawnych, jeżeli środki wycofane z kasy mieszkaniowej, do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpi ich wycofanie, zostaną w całości przeznaczone na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych tj. nabycie budynku mieszkalnego wówczas nie nastąpi utrata prawa do ulgi. Bez znaczenia jest przy tym fakt, iż zakupiony budynek mieszkalny jest częścią gospodarstwa rolnego. Istotnym jest aby środki wycofane z kasy mieszkaniowej w całości zostały przeznaczone na cele mieszkaniowe. Jeżeli więc stan sprawy przedstawiony we wniosku zgodny jest ze stanem faktycznym to stanowisko Pana jest właściwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj