Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włocławku
PDF-2/415-2/04
z 6 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-2/415-2/04
Data
2004.02.06



Autor
Urząd Skarbowy we Włocławku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
sprzęty gospodarstwa domowego
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy może być odliczona od podatku pralka automatyczna zakupiona w 2003 r. jako wydatek na cele rehabilitacyjne.


W odpowiedzi na pismo z dnia 16.01.2004 r. działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zgodnie z którym stosownie do właściwości organ podatkowy na pisemne zapytanie podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku informuje;

W w/w piśmie zwróciła się Pani o udzielenie informacji czy może być odliczona od podatku pralka automatyczna zakupiona w 2003 r. jako wydatek na cele rehabilitacyjne.

Ze scharakteryzowanego w Pani piśmie stanu faktycznego wynika, że jest Pani inwalidką I grupy a Pani niepełnosprawność została uznana na podstawie ogólnego stanu zdrowia (liczne operacje, chemioterapia) z uwagi na brak lewej ręki. Ze względu na to, że mieszka Pani sama dokonała Pani zakupu pralki automatycznej, która to jest nieodzownym warunkiem normalnego bytowania i jest dużym usprawnieniem.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa organ podatkowy nie podziela Pani stanowiska zawartego w złożonym piśmie z dnia 16.01.2004 r. i uprzejmie wyjaśnia:

W świetle przepisu art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28 - 30, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1 i 2 oraz ust. 4 - 6 i 8 - 12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne ponoszonych przez podatnika będącego osoba niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Na podstawie art. 26 ust. 7b ww. ustawy wydatki, o których mowa w ust. 7a podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku, gdy wydatki były częściowo finansowane z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną z tych funduszy (środków), lub zwróconą z jakichkolwiek innych środków.

Zgodnie z treścią art. 26 ust. 7c ww. ustawy podstawą do odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie dowodu poniesienia tych wydatków, z wyjątkiem wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14.

W świetle postanowień przepisu art. 26 ust. 7d pkt 1 ww. ustawy warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek m.in. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach. Zważywszy na wyżej cytowane przepisy organ podatkowy stoi na stanowisku, że użyte w ustawie określenie „zakup indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji” oznacza, że ustawodawca zalicza do niego tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi indywidualnych, niezbędnych w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiającej tej osobie wykonywanie czynność życiowych, których utrudnienie wykonywania wynika z niepełnosprawności.

Natomiast zakupiony przez Panią sprzęt gospodarstwa domowego w postaci np. pralki automatycznej aczkolwiek jest sprzętem ułatwiającym wykonywanie czynności życiowych, ale nie jest sprzętem o cechach indywidualnych, niezbędnych w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej, dlatego też nie może być przedmiotem odliczenia od dochodu za 2003 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj