Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
I-A-2/KP/415-7/04
z 19 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-A-2/KP/415-7/04
Data
2004.05.19



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Karta podatkowa


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
opodatkowanie dochodów
sprzedaż majątku


Pytanie podatnika
W jakiej formie opodatkować sprzedaż lokalu użytkowego nabytego w 1997 r. wycofanego z działalności w 2002 r. będąc na zasadach ogólnych, obecnie forma opodatkowania - karta podatkowa.


Odpowiadając na zapytanie z dnia 11.05.2004 r. w sprawie opodatkowania sprzedaży lokalu użytkowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew, działając na postawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 37, poz. 926 ze zm.) informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nabył Pan w 1997 r. lokal użytkowy gdzie tytułem prawnym do tego lokalu był przydział spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego z wykorzystaniem w działalności gospodarczej, opodatkowanej na zasadach ogólnych. W lutym 2002 r. lokal został wycofany z działalności, natomiast w 2004 r. jest Pan opodatkowany w formie karty podatkowej. Pytanie dotyczy sposobu opodatkowania związanego z tą sprzedażą

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza się co następuje: W przepisach o karcie podatkowej (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) nie ma mowy o obowiązku opodatkowania sprzedaży lokalu używanego w działalności gospodarczej, natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8b ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jednolity (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego. Zgodnie z art. 14 ust. 2 w/w ustawy odpłatne zbycie składników lub majątku wykorzystywanego w działalności stanowi przychód z działalności. Sprzedając zatem prawo do w/w lokalu, który do 2002 r. był wykorzystywany do działalności gospodarczej, uzyskał Pan przychód podlegający rozliczeniu na zasadach ogólnych. Opodatkowanie obejmuje dochód osiągnięty z tej sprzedaży, ustalony jako różnica między przychodem z odpłatnego zbycia, a wartością wynikającą z dokumentu stwierdzającego nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, którego wartość początkową dla celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych ustalono zgodnie z art. 22g ust. 10, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust1 pkt 1 dokonanych od tego prawa lub udziału w takim prawie (art. 24 ust. 2 pkt 2). Dochód ze sprzedaży w/w lokalu winien być rozliczony w miesiącu uzyskania przychodu w deklaracji PIT-5 i opodatkowany według obowiązującej skali podatkowej. Zatem stanowisko Pana w tej sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj