Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
DG-III-415-1/04
z 20 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DG-III-415-1/04
Data
2004.02.20



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
instruktorzy
nauka zawodu
ulga uczniowska
umowa o pracę


Pytanie podatnika
Dotyczy możliwości uzyskania ulgi w podatku dochodowym z tytułu wyszkolenia ucznia przez męża w przypadku, gdy Pani będzie osobą szkolącą.


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na pytanie zawarte w piśmie z dnia 13 stycznia 2004 r., działając zgodnie z przepisami art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) - uprzejmie wyjaśnia.

Z treści pisma wynika, iż mąż Pani prowadzi działalność gospodarczą, nie posiada pełnych kwalifikacji niezbędnych do szkolenia uczniów, w związku z tym zatrudnia odpowiednią osobę na umowę o pracę. Pani z kolei posiada niezbędne kwalifikacje, jednakże nie jest Pani współwłaścicielem firmy ani pracownikiem zatrudnionym w firmie męża na podstawie umowy o pracę.

Występując w imieniu własnym i małżonka zawarła Pani w przedmiotowym piśmie pytanie dotyczące możliwości uzyskania ulgi w podatku dochodowym z tytułu wyszkolenia ucznia przez męża w przypadku, gdy Pani będzie osobą szkolącą.

Na podstawie przepisów art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. – o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) podatnicy, którzy przed 1 stycznia 2004 r. zawarli z uczniami lub szkołami właściwe umowy, o których mowa w art. 27c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r., oraz rozpoczęli praktyczną naukę zawodu lub szkolenie w celu przygotowania zawodowego nie później niż w roku szkolnym 2003/2004, nabywają prawo do ulgi uczniowskiej po 31 grudnia 2003 r. w zakresie i na zasadach określonych w art. 27c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r.

Zgodnie z art. 27c ust. 2 cyt. ustawy, ulga polegająca na obniżeniu podatku dochodowego z tytułu szkolenia uczniów przysługuje osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, w tym również w formie spółki prawa cywilnego lub osobowej spółki handlowej, z wyjątkiem spółki partnerskiej, uprawnionym na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniających w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu przygotowania zawodowego. Ulga ta przysługuje także w przypadku, gdy uprawnionym do szkolenia uczniów jest przynajmniej jeden ze wspólników lub pracownik osoby (spółki) prowadzącej działalność gospodarczą. W świetle powyższego należy uznać, iż skoro prawo do ulgi uczniowskiej ustawodawca uzależnił od posiadania uprawnień do szkolenia uczniów przez ściśle określony krąg osób (w tym obok podatnika wymienił jedynie osoby mające status pracownika lub wspólnika spółki prowadzącej działalność), to uznanie kwalifikacji innych kategorii osób nie wymienionych w przepisie (np. żony podatnika) byłoby nieuzasadnionym rozszerzeniem uprawnień wynikających z tego przepisu.

Ponadto należy zauważyć, że wielokrotnie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego zwracano uwagę, że wszelkie zwolnienia i ulgi podatkowe w systemie prawa podatkowego są wyjątkiem, istotnym odstępstwem od zasady sprawiedliwości podatkowej (powszechności i równości opodatkowania), a ich zastosowanie nie może odbywać się na podstawie wykładni rozszerzającej, czy zawężającej (z wyroku NSA z dnia 13 września 2000 r. ISA/Wr 261/98).

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie należy stwierdzić, że w przypadku, gdy będzie Pani osobą szkolącą uczniów zatrudnionych w firmie męża w celu przygotowania zawodowego (nie będąc ani pracownikiem, ani wspólnikiem w firmie), mężowi po zakończeniu okresu szkolenia uczniów nie będzie przysługiwała ulga w podatku dochodowym zwana „ulgą uczniowską”.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj