Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubinie
USPDII/415-110/2286/03/306
z 22 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USPDII/415-110/2286/03/306
Data
2004.04.22



Autor
Urząd Skarbowy w Lubinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
pościel
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Podatnik posiada orzeczoną I grupę inwalidztwa. Ze względu na dolegliwości zdrowotne dokonał zakupu pościeli składającej się z materaca, kołdry i poduszki wykonanej z wełny. Pościel ta została nazwana przez producenta "podkładem rehabilitacyjnym". Czy zakupiona pościel podlega odliczeniu od podatku ?


W odpowiedzi na pismo w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie informuje:
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. z 2000 r., Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28 - 30, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1 i 2 oraz ust. 4-6 i 8 - 12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne, ponoszonych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Rodzaje wydatków, które uważa się za wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne określa art. 26 ust. 7a ww. ustawy o podatku dochodowym. Wśród tych wydatków w art. 26 ust. 7a pkt 3 wymienia się zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Ich wysokość ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie (art. 26 ust. 7 ww. ustawy o podatku dochodowym).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik posiada orzeczoną I grupę inwalidztwa. Ze względu na dolegliwości zdrowotne dokonał zakupu pościeli składającej się z materaca, kołdry i poduszki wykonanej z wełny. Pościel ta została nazwana przez producenta „podkładem rehabilitacyjnym”.
W świetle przytoczonych wyżej przepisów, aby odliczenie miało zastosowanie, między innymi musi dotyczyć indywidualnego sprzętu, urządzeń lub narzędzi technicznych. Zgodnie z definicjami znajdującymi się w słowniku języka polskiego – sprzęt, narzędzia, czy urządzenia techniczne winny mieć charakter umożliwiający wykonywanie określonych czynności lub ułatwiających pracę.
Zdaniem organu podatkowego zakupionej pościeli nie można zaliczyć do któregokolwiek z przedmiotów wymienionych w przytoczonym wyżej przepisie.
Zatem wydatek poniesiony na zakup pościeli zwanej podkładem rehabilitacyjnym nie podlega odliczeniu w ramach ulg przewidzianych ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj