Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
US32/PDL/415/24/04
z 29 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US32/PDL/415/24/04
Data
2004.03.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
faktura VAT
inwalida
modernizacja
rachunek uproszczony
remonty
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
W 2003 roku zmuszony byłem przeprowadzić prace remontowo - modernizacyjne w mieszkaniu, którego właścicielem jestem od 1970 roku. Na zakupione materiały potrzebne do przeprowadzenia prac remontowych posiadam faktury VAT, natomiast wykonawca tych prac wystawił mi rachunki uproszczone, wliczając w nich płacony przez niego podatek w postaci ryczałtu.
Poza tym, jako inwalida wojenny ( I grupa ) korzystałem z leczenia sanatoryjnego w celach rehabilitacji i posiadam również na te wydatki faktury VAt.
Proszę o odpowiedż, które z przytoczonych wydatków mogę odliczyć w zeznaniu podatkowym.


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że zgodnie z art. 27 a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000r. ze zmianami) podatek dochodowy od osób fizycznych obliczony wg art. 27 obniżony o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, a ponadto przedmiotowe wydatki:

  1. mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r., opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156, poz. 788,
  2. zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej – dowodem tej wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt. 1 ustawy),
  3. nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 14 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie, chyba, że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art.27a ust. 7 pkt. 1 ustawy),
  4. dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt. 2 ustawy).

O ile przytoczone warunki zostaną spełnione łącznie, podatnikowi przysługuje prawo do odliczeń od podatku na zasadach określonych w art. 27a ust. 1 pkt. 1, ust. 3 pkt. 2, ust. 4, ust. 5, ust. 6 pkt. 1, ust. 7 pkt. 2, ust. 10 oraz ust. 15 ustawy.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu wyjaśnia, że przedmiotową ulgą są objęte wydatki wskazane w załączniku nr 2 do rozporządzenia ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.

Załącznik nr 2 zawiera poniżej wymieniony wykaz robót:

1. Remont, modernizacja lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym:
1) ścianek działowych, sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych,
2) podłóg i posadzek,
3) okien, świetlików i drzwi,
4) powłok malarskich i tapet,
5) elementów kowalsko-ślusarskich,
6) izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych, dźwiękochłonnych i cieplnych,
7) pozostałych elementów (np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników).

2. Remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji w loklu mieszkalnym obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:
1) instalacji sanitarnych,
2) instalacji elektrycznych,
3) instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych,
4)instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych,
5) instalacji i urządzeń grzewczych,
6) przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Ponadto zgodnie z § 1 ww rozporządzenia za wydatki objęte ulgą na remont i modernizację uważa się poniesione w związku z robotami wskazanymi w wykazach wydatki m.in. na:
- zakup materiałów i urządzeń;
- zakup usług obejmujących: wykonanie ekspertyzy, opinii, projektu; transport materiałów i urządzeń; wykonawstwo robót;

Z przedstawionego stanu faktycznego, wynika iż posiada Pan za wykonane prace remontowe rachunki uproszczone. Powyższe wydatki nie będą podlegały odliczeniu w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, gdyż podstawa odliczeń są wyłącznie faktury VAT.

Prawo do odliczenia od dochodu uzyskanego w 2003 roku wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne przysługuje podatnikowi będącemu osobą niepełnosprawną. Za osobę niepełnosprawną uważa się wyłącznie osobę, która posiada m.in.:
- orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności.

Odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne wymienione w art. 26 ust. 7 a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowych od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zmianami). Z ww artykułu wynika, iż wydatki poniesione m. in. za pobyt na leczeniu sanatoryjnym (art. 26 ust. 7 a pkt. 6 w/cyt. ustawy) podlegają odliczeniu od dochodu w całości. Wobec powyższego wydatki poniesione przez Pana na leczenie sanatoryjne, na które posiada Pan fakturę VAT podlegają odliczeniu od dochodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj