Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IPD2/W/415-2/04
z 18 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IPD2/W/415-2/04
Data
2004.02.18



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek liniowy
złożenie deklaracji


Pytanie podatnika
Przedmiotem zapytania jest moment powstania obowiązku złożenia pierwszej deklaracji na zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, w tym na podatek "liniowy" 19% opłacany zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.).


W treści art. 44 ust. 6 ustawy z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000 r. Dz. U. nr 14, poz. 176 ze zm.), z której wynika, iż podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, oraz z najmu lub dzierżawy zobowiązani są do dokonywania wpłat zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy za okres od stycznia do listopada - do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a zaliczki za grudzień w wysokości należnej za listopad – do dnia 20 grudnia, ustawodawca zawarł normę prawną odnosząca się do deklaracji, o treści cyt.”<..> W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku <..>”.

Czynność składania deklaracji powiązano zatem ściśle z terminami płatności zaliczek miesięcznych.

O ile jednak, wskazane terminy płatności zaliczek są zasadą ogólną odnoszącą się do podatników objętych obowiązkiem dokonywania wpłat zaliczek i składania deklaracji, to sama czynność płatności zaliczki i jej wysokość jest zindywidualizowana z uwagi na sposób ustalania tejże zaliczki u danego podatnika.

Zgodnie z treścią art. 44 ust. 3 pkt. 1 ww. ustawy, obowiązek wpłacania zaliczki powstaje poczynając od miesiąca, w którym dochody osiągnięte z pozarolniczej działalności gospodarczej, bądź z najmu przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku, czyli kwotę zmniejszającą podatek, określoną w pierwszym przedziale skali podatkowej podzieloną przez 19% i pomnożoną przez 100 (w 2004 r. podobnie jak w 2003 r. kwota dochodu nieopodatkowanego wynosi 2.790,00 zł).

W dalszej części ww. przepisu wskazano sposób ustalenia wysokości zaliczki z uwzględnieniem zasad określonych w art. 26, 27 i 27b ustawy jw., oraz sposób ustalenia zaliczki za następne miesiące. Sposób ustalenia wysokości zaliczki przesądza o konieczności dokonania wpłaty zaliczki, bądź braku takiego obowiązku, z uwagi na możliwość zastosowania odliczeń od dochodu (np. składek na ubezpieczenie społeczne) jak i od podatku (składek na ubezpieczenie zdrowotne). Prawo do dokonania przedmiotowych odliczeń może spowodować sytuację, iż mimo powstałego co do zasady, obowiązku zapłacenia zaliczki na podatek dochodowy z uwagi na uzyskanie dochodu powodującego obowiązek zapłacenia podatku – faktycznie nie wystąpi kwota do zapłaty zaliczki.

W przypadku podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c ustawy jw., czyli opodatkowanych „podatkiem liniowym” w wysokości 19 % podstawy opodatkowania tj. dochodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne – należałoby rozumieć, iż dochodem powodującym obowiązek zapłacenia podatku, będzie dochód bez uwzględnienia ww. granicy „dochodu nieopodatkowanego”, o którym mowa we wspomnianym wcześniej art. 44 ust. 3 pkt 1, zatem jakikolwiek dochód ustalony zgodnie z art. 9 ust. 1- 3, 3a, i 5, art. 24 ust.1 i 2 lub art. 24b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o której mowa wcześniej rodzi dla osób objętych ww. podatkiem obowiązek złożenia deklaracji o ustalonym wzorze na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy.

Obowiązek taki nie został jednak sformułowany w ustawie w sposób jednoznaczny.

Zdaniem tut. organu, nie stanowi w tej sytuacji uchybienia powiązanie obowiązku składania deklaracji ściśle z indywidualnym obowiązkiem podatnika odnoszącym się do faktycznej płatności zaliczki od osiągniętego przezeń dochodu, czyli sytuacji, w której do chwili nie wystąpienia kwoty zaliczki należnej do zapłaty podatnik zwolniony jest z obowiązku złożenia deklaracji na zaliczkę miesięczną, bez względu na wybrany sposób opłacania podatku dochodowego. Właściwym w tym wypadku terminem złożenia pierwszej deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy, będzie termin wynikający z obowiązku dokonania wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj