Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUSIPD3/415/14/2004
z 19 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IUSIPD3/415/14/2004
Data
2004.04.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
W jakiej wysokości można odliczyć odsetki od kretytu zaciągniętego w banku wspólnie przez 2 osoby (nie będace małżeństwem) na zakup nowo wybudowanego lokalu mieszkaniowego, nabytego we współwłasności?


W myśl art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

  1. budową budynku mieszkalnego, albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego w takim budynku od gminy lub od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania, określone w przepisach prawa budowlanego.

Odliczenie z tytułu spłaty odsetek, zgodnie z art. 26b ust. 2 wymienionej ustawy o podatku dochodowym, stosuje się, jeżeli :

  • kredyt został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002r., przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu wynika, że dotyczy on inwestycji wymienionej w art. 26b ust. 1,
  • inwestycja, o której mowa w art. 26 b ust. 1 ( zakup lokalu w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej) musi być potwierdzone umową w formie aktu notarialnego, o przeniesieniu na podatnika własności lokalu mieszkalnego.

Kolejne warunki jakie muszą być spełnione w myśl art. 26b ust. 2 pkt 6 i 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są następujące :

  • odsetki od kredytu zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez uprawniony podmiot (udzielający kredytu),
  • odsetki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku i nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
  • podatnik (lub jego małżonek) nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe z tytułu tzw. dużej ulgi mieszkaniowej.

Odliczeniem objęte są wyłącznie odsetki naliczone za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r. i zapłacone od tego dnia, od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty odpowiadającej kwocie określonej zgodnie z art. 27a ust. 2 ustawy, ustalonej w roku zakończenia inwestycji

(w 2003 r. kwota ta wynosi 189.000,00 zł), a odliczenia dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż zaciągnęła Pani wspólnie ze swoim narzeczonym kredyt na zakup nowobudowanego mieszkania, które zakupiliście jako współwłasność zgodnie z aktem notarialnym, bez oznaczania wysokości udziałów. W zeznaniu za 2003 r. chciałaby Pani (oraz narzeczony) skorzystać z ulgi odsetkowej i dokonać odliczenia poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu.

Jeżeli zatem odsetki, o których mowa zostały faktycznie zapłacone w roku podatkowym i zostanie ten fakt potwierdzony przez bank na 2 nazwiska, a także spełnione zostaną wszystkie warunki wynikające z przepisu art. 26b powołanej ustawy o podatku dochodowym, to będzie przysługiwać ulga z tytułu spłaty odsetek od kredytu w pełnej wysokości (po frac12; części dokonanych wpłat), bez względu na udział we współwłasności. W wypadku spłaty odsetek przez wymienionych w umowie kredytobiorców, każdy ze współwłaścicieli posiada odrębne prawo do ulgi, jeżeli wydatki na spłatę odsetek i na inwestycję ponoszone są oddzielnie przez każdego ze współwłaścicieli przy jednoczesnym spełnieniu warunków określonych w/w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj