Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PDOP/423-0004/04
z 9 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDOP/423-0004/04
Data
2004.04.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
kredyt dewizowy
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych z tytułu spłaty kredytu walutowego wniesionego do Spółki wraz z aportem.


Spółka Jawna zaciągnęła kredyty dewizowe, następnie zobowiązania z tyt. zaciągniętych kredytów bankowych zostały wniesione wraz z całym przedsiębiorstwem w formie wkładu niepieniężnego do Sp. z o. o. W tej sytuacji zaszła konieczność dokonania spłaty całkowitej zaciągniętych przez Spółkę Jawną kredytów .

Spłata ww. kredytów przez Sp. z o.o. została w całości sfinansowana z udzielonego jej przez Bank kredytu walutowego .

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 poz.654 z 2000r. ze zm.) różnice kursowe powstają zarówno przy przychodach jak i wydatkach (kosztach) jedynie wówczas, gdy występują różne kursy walut między dniem uzyskania przychodu i jego faktycznego otrzymania lub w przypadku wydatków (kosztów) dniem ich zarachowania i dniem faktycznej zapłaty (art. 12 ust. 3 i 15 ust. 1).

Zasada powyższa ma również zastosowanie do różnic kursowych powstających przy korzystaniu z kredytów dewizowych. Różnice takie powstają, jeżeli występują różne kursy walut między dniem zaciągnięcia kredytu, a dniem jego faktycznej spłaty . Sposób rozliczenia omawianych różnic zależy od rodzaju zaciągniętego kredytu dewizowego. Jeżeli jest to kredyt zaciągnięty na cele inwestycyjne – to zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych różnice kursowe występujące w okresie realizacji inwestycji nie są kosztem uzyskania przychodów, lecz zwiększają wartość inwestycji. Kosztem uzyskania przychodów są natomiast różnice kursowe od kredytów zaciągniętych na cele inwestycyjne –występujące po zakończeniu inwestycji oraz różnice kursowe od kredytu obrotowego.

Koszty z tytułu różnic kursowych mogą – co do zasady występować w przypadku stosownych operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych i realizowanych w takich walutach.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka z o. o. dokonała spłaty kredytu otrzymanego przez Spółkę Jawną, zobowiązanie powyższe zostało przejęte przez Spółkę w dniu wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa Spółki Jawnej jeżeli zatem kredyt otrzymany został przez Spółkę Jawną w walucie obcej i spłata tego kredytu nastąpiła w tejże walucie to stosownie do powyższych regulacji zrealizowane różnice kursowe będą stanowić koszt uzyskania przychodów pod warunkiem, że koszty te mają związek z osiągniętym przychodem Sp. z o. o.

Informacja powyższa wydana została w odniesieniu do przedstawionego w piśmie Podatnika stanu faktycznego sprawy oraz obowiązujących w chwili jej wydania przepisów prawa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj