Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim
PDP-423/7/04
z 27 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDP-423/7/04
Data
2004.04.27



Autor
Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
nabycie przedsiębiorstwa
nabycie przedsiębiorstwa
odpisy amortyzacyjne
odpisy amortyzacyjne
składnik majątkowy
składnik majątkowy
wartość firmy
wartość firmy


Pytanie podatnika
Jakie są zasady ustalania wartości dodatniej firmy oraz jej amortyzacji


Odpowiadając na pismo z dnia 08.03.2004r., na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) informuję :

Zgodnie z art. 16g ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki przedsiębiorstwa, odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki.

Za cenę nabycia, zgodnie z art. 16 g ust. 3 ww. ustawy, uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania. Od 1.01.2003 r. zgodnie z art. 4a pkt 2 ww. ustawy, pojęcie składniki majątkowe oznacza aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości tzn. kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia.

Tak więc ustalając wartość rynkową składników majątkowych należy brać pod uwagę zarówno aktywa trwałe jak i aktywa obrotowe.

Przejęcie zobowiązań wraz z oddaniem do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa jest dodatkowym obciążeniem nabywcy. W art. 16g ust. 3 określono katalog kosztów związanych z nabyciem przedsiębiorstwa. Nie został w nim wymieniony koszt dotyczący przejętych zobowiązań, jednakże użyte w nim określenie „w szczególności” oznacza, iż jest to katalog przykładowy. Zatem przejęte do spłaty zobowiązania mogą stanowić element kosztów związanych z przejęciem przedsiębiorstwa i zwiększyć cenę nabycia ( o ile ich przejęcia nie przewidywała umowa).

Ustalona przez podatnika dodatnia wartość firmy podlegać będzie amortyzacji na podstawie art. 16 b ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, jeżeli wartość ta powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa w drodze :
a) kupna,
b) przyjęcia do odpłatnego korzystania, a odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z przepisami rozdziału 4a, dokonuje korzystający,
c) wniesienia do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj