Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
US 72/RPŁ/423-35/GK/04
z 20 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 72/RPŁ/423-35/GK/04
Data
2004.05.20



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podatek od wynagrodzeń
umowa o pracę
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy dochody z umowy o pracę uzyskane przez osoby oddelegowane do pracy za granicę będą zwolnione od opodatkowania w Polsce.


W związku z pismem z 6 maja 2004 r. Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, Nr US 72/RPŁ/423-35/GK/04, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zmienia udzieloną informację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Zasady opodatkowania dochodów ze stosunku pracy oraz ciążące na płatnikach obowiązki regulują przepisy art. 31 i art. 32 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w myśl których zakłady pracy są obowiązane do obliczenia i pobierania w ciągu roku zaliczki na ten podatek od osób uzyskujących przychody ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społaczenego wypłacane prez te zakłady pracy.

W przypadku pracowników oddelegowanych do pracy za granicą zasady opodatkowania przychodów z art. 12 powołanej ustawy modyfikują umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których strona jest Rzeczpospolita Polska o czym stanowi art. 4 a cytowanej ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 lit. a) Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majatku z 2 września 1991r. (Dz.U. z 1993. Nr 22, poz. 92) oraz art. 15 ust. 2 lit. a) Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z 18 sierpnia 1994 r. (Dz.U. z 1996r. Nr 30, poz.131) wynagrodzenia osób mających miejsce zamieszkania w Polsce osiągane z pracy najemnej wykonywanej w Szwajcarii lub Słowacji podlegają opodatkowaniu w tych państwach po przekroczeniu okresu pobytu 183 dni podczas danego roku kalendarzowego lub 183 dni podczas każdego dwunastomiesięcznego okresu.

W świetle tych przepisów na ZZZ Sp. z o.o. ciąży obowiązek poboru zaliczek od wynagrodzeń wypłacanych pracownikom za pracę wykonywaną w Szwajcarii lub Słowacji za okres do 183 dni pobytu podatników w tych państawach.

Natomiast po przekroczeniu przez te osoby okresu pobytu za granicą 183 dni w danym roku kalendarzowym lub 183 dni pobytu podczas każdego dwunastomiesięcznego okresu - na Spółce wypłacającej wynagrodzenia oddelegowanym pracownikom za pracę wykonywaną w Szwajcarii lub Słowacji - nie ciąży obowiązek poboru miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jeżeli dochód uzyskany z tytułu pracy na terenie Szwajcarii lub Słowacji tam będzie w całości podlegał opodatkowaniu to Polska stosownie do postanowień art. 23 ust. 1 lit.a) umowy polsko - szwajcarskiej i art. 24 ust. 1 lit. a) umowy polsko - słowackiej zwolni taki dochód od opodatkowania.

Polska może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód zwolniony od opodatkowania w powyższy sposób nie był tak właśnie zwolniony (metoda wyłączenia z progresją)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj