Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-3/423/4/04
z 30 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/423/4/04
Data
2004.01.30



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele statutowe
oświata


Pytanie podatnika
Czy Rada Rodziców moze na terenie szkoły prowadzić działalność gospodarczą - sklepik uczniowski?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 5 stycznia 2004 r. w sprawie interpretacji przepisów w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zwolnieniem objęte są dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo - techniczna, oświatowa, oświatowo - wychowawcza(...) Wolna od podatku jest ta część dochodów, która jest przeznaczona i bez względu na termin wydatkowana na w/w cele.

Przez cele oświatowe i oświatowo - wychowawcze należy rozumieć środki przeznaczone na upowszechnianie wykształcenia i kultury w społeczeństwie oraz zabiegi mające na celu ukształtowanie człowieka pod względem fizycznym, moralnym i umysłowym oraz przygotowanie go do życia w społeczeństwie, a także na zakup przedmiotów służących rozwojowi fizycznemu i umysłowemu człowieka.

Jeżeli zatem Rada Rodziców realizuje cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 i z jej statutu wynika możliwość prowadzenia działalności gospodarczej to wypracowany dochód korzysta ze zwolnienia pod warunkiem przeznaczenia go na cele statutowe.

Zwolnienie przedmiotowe nie oznacza, że na podatniku nie ciąży obowiązek prowadzenia rzetelnie, bezbłędnie i bieżąco ksiąg rachunkowych, (ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) czy konieczności składania deklaracji. Wynika z niego tylko, że w danym zakresie nie powstaje zobowiązanie podatkowe.

Natomiast, jeżeli podatnik chce skorzystać ze zwolnienia z obowiązku składania deklaracji, które dotyczy podatników, którzy zaprzestali prowadzenia działalności, albo są podatnikami wymienionymi w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i nie osiągają przychodów z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 oraz nie dokonuje wydatków na cele inne niż określone w art. 17 ust. 1b, 1e i 1f winien złożyć właściwemu urzędowi skarbowemu pisemne oświadczenie.

Zwolnienie od obowiązku składania deklaracji obowiązuje od dnia złożenia oświadczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj