Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie
PD1-422-I-12/04
z 17 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD1-422-I-12/04
Data
2004.05.17



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
pośrednictwo
usługi ciągłe


Pytanie podatnika
Spółka ma podpisane na czas nieoznaczony umowy z dwoma operatorami telekomunikacyjnymi, na podstawie których wykonuje usługi polegajace na pozyskaniu dla nich klientów tzn. doprowadzenia do zawarcia umowy pomiędzy operatorem a abonentem.
Ze względu na niemożność określenia wynagrodzenia Spółki w ciagu 7 dni od zakończenia miesiaca, gdyż okres rozliczenia pomiedzy operatorem a abonentem trwa zazwyczaj 2 do 3 tygodni prosimy o odpowiedż na pytania:
1. Z jaką datą przyjąć sprzedaż ?
2. Jaka winna być data wystawienia faktury ?
3. Do przychodów którego miesiąca należy zaliczyć przychody z tytułu wynagrodzenia Spółki ?
4. W jakim miesiącu powstaje obowiązek w podatku od towarów i usług ?
5. Czy na sposób rozliczenia miałby wpływ fakt, gdyby podstawą rozliczeń były zobowiązania abonentów wobec operatorów (niekoniecznie uregulowane) ? Taką podstawę rozliczeń próbujemy obecnie negocjować.


Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zmieniając informację Pierwszego Urzędu Skarbowego z dnia 26.02.2004 r. nr DZ-443/7/2004 w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udzieloną Spółce wyjaśniam, co następuje:

Ad. 1

Zgodnie z art. 4 pkt 8 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) przez sprzedaż towarów rozumie się również odpłatne świadczenie usług. Dniem wykonania (świadczenia) usługi przez Podatnika jest dzień doprowadzenia do zawarcia umowy pomiędzy operatorem a abonentem ponieważ zgodnie z umowami zawartymi przez Podatnika z operatorami ostatecznym celem wykonywanych przez Niego usług jest zawarcie w/w umów. Sposób dokumentowania usług dla potrzeb podatku VAT jak również sposób naliczania prowizji nie decyduje o dacie faktycznego świadczenia usługi przez Podatnika.

Ad. 2.

Podatnik świadcząc usługi pośrednictwa w zakresie pozyskania klientów i zawierania w imieniu zleceniodawcy (operatora) umów na świadczenie usług telekomunikacyjnych oferowanych przez zleceniodawcę w zakresie międzystrefowych usług głosowych ma obowiązek wystawienia faktury zgodnie z § 38 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.) nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży i gdy zgodnie z § 35 ust. 1 pkt 3, podatnik określa na tej fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży. Jeżeli wykonywanie usług zlecane jest podwykonawcom to również podwykonawcy obowiązani są do wystawiania faktur na prowizję od wykonanych usług zgodnie z cytowanym w tym punkcie przepisem.

Ad. 3

Z przedstawionego w piśmie Spółki z dnia 29.01.2004 r. stanu faktycznego wynika, że jednostka prowadzi usługi pośrednictwa polegające na pozyskiwaniu dla dwóch operatorów telekomunikacyjnych klientów (doprowadzenie do zawarcia umowy pomiędzy operatorem a abonentem).

Za świadczone usługi Spółka otrzymuje wynagrodzenie tj. prowizję, która jest wyliczana procentowo od wielkości obrotów pomiędzy abonentem i operatorem w miesiącu wystawienia przez operatora faktur na rzecz abonentów. Spółka nie świadczy usług telekomunikacyjnych, dlatego w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 12 ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 w/w ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Za datę powstania przychodu, stosownie do art. 12 ust. 3a, uważa się dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę (art. 12 ust. 3a pkt 2).

W przedmiotowej sprawie powyższe oznacza, że przychód należny powstaje w miesiącu naliczenia prowizji przez operatora telekomunikacyjnego. Jeżeli zatem operator „E" Sp. z o.o. w m-cu listopadzie wystawił faktury na rzecz abonentów, w tym momencie naliczył prowizję na rzecz Spółki.

Przychód należny dla Spółki powstanie więc w m-cu listopadzie.

Jeżeli natomiast operator „P" S.A. w m-cu styczniu wystawił faktury na rzecz abonentów, wyliczając jednocześnie prowizję na rzecz Spółki, to przychód należny dla Spółki powstanie także w m-cu styczniu i w tym przypadku będzie się pokrywał z m-cem wystawienia faktury przez Spółkę.

Ad. 4

W przypadku świadczonych ww. usług, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), tj. z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od dnia wykonania usługi. Obowiązek podatkowy dla podwykonawców ww. usług powstaje również, zgodnie z art. 6 ust. 4 ww. ustawy – z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od wykonania usługi.

Ad. 5

W świetle ww. przepisów w zakresie podatku od towarów i usług uregulowanie lub nieuregulowanie należności przez abonenta nie ma wpływu na termin powstania obowiązku podatkowego i termin wystawienia faktury VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj