Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/SPC/436/5/2004
z 5 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/SPC/436/5/2004
Data
2004.02.05



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
pożyczka


Pytanie podatnika
Czy umowa pożyczki zawarta pomiędzy zagraniczną instytucją finansową, zajmującą się działalnością finansową (pożyczkodawca) a Spółką polską podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w sytuacji gdypożyczkodawca jest udziałowcem firmy poslkiej.


Stosownie do treści art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz. U. Nr 86 z 2000 r., poz.959 ze zm./ opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. umowa spółki /akt założycielski/ oraz zmiany tej umowy, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 1 ust. 3 pk t4 w/w ustawy za zmianę umowy spółki uważa się m.in. pożyczki udzielone spółce przez wspólników (akcjonariuszy).

Podstawę opodatkowania przy umowie spółki – w przypadku pożyczki wspólnika na rzecz spółki – stanowi kwota lub wartość pożyczki. Natomiast należny podatek od pożyczki od wspólnika oblicza się od sumy wartości wkładów wniesionych do majątku spółki, kapitału zakładowego, dopłat i pożyczek – zgodnie ze stawką podaną w art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zatem biorąc pod uwagę przytoczone powyżej przepisy należy stwierdzić, że czynność prawna w postaci pożyczki udzielonej spółce przez jej udziałowca /wspólnika, akcjonariusza/ stanowi na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - zmianę umowy spółki /nie zaś umowę pożyczki w rozumieniu przepisów art. 720 Kodeksu cywilnego/. Umowa spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w związku z czym nie ma w danej sytuacji zastosowania art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. W przypadku pożyczki od wspólnika na rzecz spółki obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Reasumując, umowa pożyczki od wspólnika na rzecz spółki stanowi na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zmianę umowy spółki, podlega opodatkowaniu korzystając z degresywnej stawki podatku przewidzianej dla umowy spółki, jak również istnieje obowiązek złożenia deklaracji PCC-1 w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj