Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-627/03/CIP/04
z 24 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-627/03/CIP/04
Data
2004.03.24



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
import usług
podatek należny


Pytanie podatnika
Podatnik ma wątpliwość, czy od otrzymanej faktury należy naliczyć i odprowadzić należny podatek od towarów i usług oraz czy w takiej sytuacji może obniżyć podatek należny o podatek naliczony w miesiącu następującym po otrzymaniu faktury.


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na eksporcie modułów i podzespołów elektronicznych, a także usług montażu modułów i okablowania do krajów Unii Europejskiej. Podatnik otrzymał od kontrahenta zagranicznego świadczącego na rzecz podatnika usługi pośrednictwa sprzedaży i pozyskania odbiorców sprzedawanych przez podatnika wyrobów, fakturę dokumentującą dokonanie tych czynności. Podmiot wykonujący tę usługę ma siedzibę w Danii i jest podatnikiem VAT.


Ocena prawna stanu faktycznego:


W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm.), opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z ust. 2 cytowanego przepisu opodatkowaniu podlega również eksport i import towarów lub usług.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 4 pkt 5 cytowanej ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o imporcie usług - rozumie się przez to usługi świadczone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, za których wykonanie należność jest przekazywana osobie lub jednostce mającej siedzibę bądź miejsce zamieszkania za granicą, a także usługi turystyki wyjazdowej.

Natomiast zgodnie z art. 4 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, przez eksport usług - rozumie się usługi wykonywane przez podatnika poza państwową granicą Rzeczypospolitej Polskiej.

W przedstawionym stanie faktycznym, skoro świadczenie usług na rzecz podatnika ma miejsce poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a usługi te wykonywane są przez podmiot mający siedzibę za granicą, to nie można uznać, iż czynności te stanowią import czy eksport usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj