Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kole
PD/415-3/04
z 13 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-3/04
Data
2004.02.13



Autor
Urząd Skarbowy w Kole


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
wartość początkowa środków trwałych


Pytanie podatnika
Jak należy ustalić wartość początkową samochodu osobowego zakupionego w 2001 roku a wprowadzonego do ewidencji środków trwałych w 2003 r.?


Warunki amortyzacji środków trwałych określają przepisy art. 22 a – 22 o ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: DzU Nr 14, poz. 176 z 2000r. ze zm.). Zgodnie z art 22g ust.1 pkt 1 w/w ustawy za wartość początkową środków trwałych nabytych w drodze kupna, uważa się cenę jego nabycia. Za cenę nabycia, w myśl ust. 3 w/w art. 22 g, uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Zgodnie z art. 22 g ust. 8 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, o których mowa w art. 22n cytowanej ustawy, wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.

Sposób ustalenia wartości początkowej jest uzależniony od sposobu nabycia środka trwałego. W powyższym przypadku faktyczne nabycie prawa własności samochodu nastąpiło wcześniej niż podjęcie decyzji (w drodze oświadczenia woli) o uznaniu go za środek trwały (przeznaczeniu samochodu wyłącznie do celów firmy).

W przypadku gdy podatnik wprowadza do ewidencji środków trwałych swój prywatny samochód kupiony kilka lat wcześniej, wartość początkową ustala się zgodnie z cytowanym wyżej art. 22 g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Informacji udzielono wg stanu prawnego na dzień 31.12.2003 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj