Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ełku
US.IV/443-2-2/2004
z 11 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.IV/443-2-2/2004
Data
2004.02.11



Autor
Urząd Skarbowy w Ełku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
cena jednostkowa
faktura korygująca
faktura VAT
korekta faktury


Pytanie podatnika
Czy mam obowiązek dokonania korekty faktur VAT w związku z wpisaniem w pozycji określającej grosze kwoty "0,00"?


Odpowiadając na pismo z dnia 13 stycznia 2004 r. dotyczące uzyskania pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz, 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ełku wyjaśnia.

Ze złożonego pisma wynika, że w prowadzonej przez Pana działalności wystawione zostały faktury VAT, w których w pozycji określającej grosze wpisano "0,00". W powyższy sposób wystawił Pan 31 sztuk faktur. Do złożonego podania dołączył Pan przykładowe faktury VAT (dwie wystawione właściwie i dwie błędnie). Stoi Pan na stanowisku, iż nie ma Pan obowiązku dokonywania korekty faktur VAT ponieważ nie wpływa to na wysokość podatku.

W myśl przepisu § 35 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m.in. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto). Właściwe wpisanie powyższej pozycji w fakturze VAT ma wpływ na inne pozycje, które muszą być zawarte w fakturze np.: wartość sprzedanych towarów lub wykonanych usług bez kwoty podatku, czy też kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie. Przez cenę należy rozumieć wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którymi zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz. U. Nr 84, poz. 386 z późn. zm.) są złote dzielone na 100 groszy.

Z powyższego wynika, że najmniejszą jednostką w polskich jednostkach pieniężnych są grosze w wartości od 1 do 100 i nie dzielą się one na części ułamkowe. Oznacza to, że zapis kwot groszy użyty przez Pana na fakturach VAT jest błędny. Co więcej, taka forma zapisu powoduje, że nabywca towaru czy usługi może błędnie odczytać wskazane na dokumencie kwoty. Jako przykład można przytoczyć, iż cena jednostkowa bez podatku uwidoczniona na fakturze VAT nr 56/03 (stanowiącej załącznik do podania) może zostać odczytana jako kwota 6690,00 zł (słownie: sześć tysięcy sześćset dziewięćdziesiąt złotych zero groszy), a nie 669,00 zł (słownie: sześćset sześćdziesiąt dziewięć złotych), przez co nabywca zostanie wprowadzony w błąd.

W myśl przepisu art. 42 § 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym fakturę korygującą wystawia się również, gdy stwierdzono pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Ponieważ na wystawionych przez Pana fakturach została wskazana błędnie cena jest Pan zobowiązany do dokonania korekty nieprawidłowych faktur VAT.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż zdanie wyrażone w piśmie z dnia 13 stycznia 2004 r. jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj