Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śląskich
USPDII-415/8/2004
z 8 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USPDII-415/8/2004
Data
2004.04.08



Autor
Urząd Skarbowy w Siemianowicach Śląskich


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
cele rehabilitacyjne
dokumentowanie wydatków
niepełnosprawni
odliczenie od dochodu
sprzęt rehabilitacyjny
wydatki na rehabilitację
wynajem


Pytanie podatnika
Czy podatnik majacy na utrzymaniu osobę niepełnosprawną może w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczyć od dochodu wydatek poniesiony w 2003r. na wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego z materacem przeciwodleżynowym?


Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zm.) w brzmieniu obowiazujacym w 2003 r. odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne oraz warunki i zasady ich odliczania określa art. 26 ust. 7 a - 7 g ww. ustawy. Za wydatki te uważa się między innymi wydatki poniesione na:

  • adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
  • zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definuje takich pojeć jak "sprzęt, "wyposażenie" czy "łóżko" wobec czego należy odwołąć sie do definicji tych pojęć zamieszczonych w słowniku języka polskiego PWN. Za słownikiem języka polskiego PWN można przyjąć, że łóżko rehabilitacyjne jest sprzętem, który stanowi wyposażenie mieszkania.

W cyt. wyżej przepisie art. 26 ust.7a pkt 3 ww. ustawy ustawodawca wymienia jedynie zakup i naprawę indywidualnego sprzętu do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Natomiast przez wydatki na wyposażenie, o którym mowa w art. 26 ust. 7a pkt. 1 ustawy należy rozumieć wydatki na zakup wyposażenia stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności .

A zatem skoro ustawodawca nie wymienia usługi wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego, jako wydatku podlegającego odliczeniu, to należy uznać, że prawo do ulgi w tym zakresie nie przysługuje.

W związku z powyższym wydatek poniesiony przez podatnika na wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego dla osoby niepełnosprawnej bedącej na jego utrzymaniu nie będzie podlegać odliczeniu od jego dochodu przed opodatkowaniem.<



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj