Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D2-443/44/04
z 16 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D2-443/44/04
Data
2004.06.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek akcyzowy --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
podstawa opodatkowania
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
Czy refundacja podatku od nieruchomości w przypadku umowy użyczenia podlega opodatkowaniu VAT ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na złożone w dniu 19.05.2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:

Zapytanie dotyczy czy zwrot podatku od nieruchomości (nie jest on elementem kalkulacyjnym czynszu) winien być dokonywany na podstawie wystawionej faktury VAT (jeśli tak, to jaką zastosować stawkę podatku) ? Czy powyższa operacja może być dokumentowana notą księgową lub zwykłym rachunkiem ?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej “podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast jak wynika z art. 8 ust. 3 w/w ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42 poz. 264 z późn. zm.) podatek od nieruchomości nie jest usługą.

Podatek od nieruchomości nie stanowi też czynności opodatkowanych, o których mowa w art. 5 w/w ustawy niewymienionych w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dokumentuje się zwykłymi rachunkami, notami księgowymi lub innymi dokumentami księgowymi zewnętrznymi w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości z uwzględnieniem art. 87 ustawy Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r. podstawą opodatkowania jest obrót, czyli cała kwota należna z tytułu sprzedaży lub świadczenia usługi pomniejszona o kwotę podatku VAT. W przypadku umowy najmu lub dzierżawy podstawę opodatkowania stanowi cały czynsz, niezależnie od udokumentowania sposobu przyjętej kwoty podatku od nieruchomości jego wielkości łącznie z innymi kosztami i ewentualnym wkalkulowanym zyskiem wyznacza granicę całości kwoty należnej z tytułu usługi.

Zgodnie z art. 29 ust. 12 w/w ustawy w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 8 ust. 2 podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika. W związku z sygnalizowanym w piśmie użyczeniem lokalu informuję, że zgodnie z art. 8 ust. 2 w/w ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste pracownika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub części traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Zatem koszty ponoszone przez podatnika związane z pomieszczeniem oddanym w nieodpłatne użytkowanie, w stosunku do których podatnikowi służy obniżenie podatku należnego o podatek naliczony podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacji udzielono wg stanu prawnego na dzień wydania niniejszego pisma.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj