Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-33-1/ET/2004
z 9 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-33-1/ET/2004
Data
2004.06.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
stawka
stawki podatku
usługi
usługi weterynaryjne


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się o udzielenie informacji co do wysokości stawki podatku VAT na usługi weterynaryjne (PKD 8520Z)


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przez sądem administracyjnym, udzielana w trybie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 z późn. zm).

Pismem z dnia 3 czerwca 2004 r. (doręczonym dnia 4 czerwca 2004 r.) P................................zwrócił się do tut. organu o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. W treści zapytania zwraca się on o udzielenie informacji co do wysokości stawki podatku VAT na usługi weterynaryjne (PKD 8520Z).

Stanowisko podatnika.

Zdaniem podatnika właściwą stawką podatku VAT dla usług weterynaryjnych jest stawka 7% zgodnie z załącznikiem nr 3 poz. 152 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%. W załączniku tym pod pozycją nr 152 wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (objęte grupowaniem PKWiU nr 85), wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku. Podkreślić przy tym należy, że w załączniku nr 4 pod pozycją nr 9, jako usługi zwolnione od podatku wymienione zostały usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). Oznacza to, że jedyną kategorią usług objętych grupowaniem PKWiU 85, niekorzystającą ze zwolnienia od podatku są usługi weterynaryjne. Wyjaśnienia wymaga jednak użyty przez ustawodawcę w pozycji nr 152 załącznika nr 3 zwrot „wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku”, a w szczególności pojęcie „instytucji”. W ocenie tut. organu pod pojęciem „instytucji” rozumieć należy zakłady lecznicze, o których mowa w ustawie z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (Dz.U. z 2004 r. Nr 11, poz. 95). W myśl art. 1 ust. 1 wymienionej ustawy, zakład leczniczy dla zwierząt jest placówką ochrony zdrowia i dobrostanu zwierząt utworzoną w celu świadczenia usług weterynaryjnych (z wyjątkiem zakładu leczniczego w postaci weterynaryjnego laboratorium diagnostycznego, które nie może usług weterynaryjnych świadczyć), wyposażoną w środki majątkowe, a w szczególności w pomieszczenia, aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług. Zakres znaczeniowy pojęcia zakładów leczniczych, w myśl art.4 ust.1 tej ustawy, obejmuje gabinet weterynaryjny, przychodnię weterynaryjną, lecznicę weterynaryjną, klinikę weterynaryjną oraz weterynaryjne laboratorium diagnostyczne. Przy czy należy zauważyć, że weterynaryjne laboratorium diagnostyczne przeznaczone jest do świadczenia usług laboratoryjnych, w szczególności badań diagnostycznych, na rzecz zakładów leczniczych dla zwierząt lub innych podmiotów i zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt nie może ono świadczyć usług weterynaryjnych. Zatem jeżeli występujący z zapytaniem, świadczy usługi weterynaryjne w jednej z niżej wymienionych form zakładów leczniczych dla zwierząt tj.:

  • gabinecie weterynaryjnym,
  • przychodni weterynaryjnej,
  • lecznicy weterynaryjnej,
  • klinice weterynaryjnej,

wówczas usługi te opodatkować należy stawką podatku w wysokości 7%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj