Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda
PV/443-48/04
z 23 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-48/04
Data
2004.06.23


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Wilda


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
aport
korekta podatku
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
stosowanie przepisów
zapasy magazynowe


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki z o.o. należy dokonać korekty podatku naliczonego od towarów handlowych będących zapasem magazynowym przedsiębiorstwa?


Zgodnie z § 8 ust.1 pkt.6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 97, poz.970) zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Jednakże w przypadku aportu całego przedsiębiorstwa zastosowanie znajduje art.6 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535), w myśl którego przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.Zatem w przypadku zbycia przedsiębiorstwa w formie aportu – czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art.91 ust.9 ustawy „w przypadku zbycia przedsiębiorstwa (...) korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa (...)”. Biorąc pod uwagę wyżej cytowany art.91 ust.9 ustawy - zbycie przedsiębiorstwa (w formie aportu) nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonanych przez podatnika – zbywcę.

Czynność ta nakłada jednak na nabywcę – obowiązek dokonywania stosownych korekt w zakresie podatku naliczonego, który został częściowo odliczony przez zbywcę w oparciu o wyliczoną przez niego proporcję sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem.Przyjmujący aport, jako beneficjent praw i obowiązków zbywcy, obowiązany jest również do dokonania korekty podatku naliczonego, w przypadku, gdy w trakcie prowadzonej działalności zmianie ulegnie przeznaczenie towaru, od którego podatek został odliczony lub nie odliczony w całości (w związku z art. 86 ust.1 ustawy).


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj