Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bolesławcu
PP/443-9/04
z 5 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-9/04
Data
2004.04.05



Autor
Urząd Skarbowy w Bolesławcu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
odszkodowania
zniszczenie towarów


Pytanie podatnika
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportu krajowego i międzynarodowego. W związku z wypadkiem drogowym zniszczeniu uległ towar klienta. Zleceniodawca przewozu towaru wystawił fakturę VAT za zniszczony towar. Na fakturze odbiorca - to przewoźnik, a jako nabywca widnieje firma ubezpieczeniowa, w której był ubezpieczony przewożony towar. Firma ubezpieczeniowa zwróciła kwotę netto z faktury pomniejszoną o udział własny zgodnie z zawartą umową. Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT, którą wystawił zleceniodawca za zniszczony towar oraz czy zapłacone przez podatnika odszkodowanie stanowi, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszt uzyskania przychodów?


Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik świadczył jedynie usługę transportową, a nie był nabywcą przewożonego towaru.

Dlatego też firma, która zleciła podatnikowi przewóz towaru, który uległ zniszczeniu w wypadku, bezpodstawnie wystawiła fakturę VAT. Firma ta mając roszczenie o zapłatę odszkodowania w wysokości poniesionej szkody, mogła żądać zapłaty odszkodowania przez wezwanie do zapłaty, wystawienie noty, a w wypadku odmowy zapłaty wystąpić na drogę postępowania sądowego. Do powyższego stanu faktycznego nie można stosować nakazu z art. 33 ww. ustawy, gdyż dotyczy ona tylko czynności, o których mowa w art. 2 ustawy o PTU.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, w tym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów między innymi odszkodowania z tytułu wad w wykonanych usługach (art. 23 pkt 19 ww. ustawy). W związku z powyższym zapłacone odszkodowanie stanowi stratę.

Otrzymana kwota odszkodowania z firmy ubezpieczeniowej nie stanowi przychodu podatnika, gdyż stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem są tylko otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj