Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PD/423-14/04/6413
z 21 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-14/04/6413
Data
2004.05.21



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
kapitał zapasowy
podział zysku
świadczenie nieodpłatne
zyski osób prawnych



Art. 191 § 1 i 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) stanowi, iż wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisu art. 195 § 1 (tj. możliwości wypłaty zaliczek na poczet dywidendy). Umowa spółki może przewidywać inny sposób podziału zysku, z uwzględnieniem przepisów art. 192-197 Ksh. Z powyżej cytowanych przepisów wynika, że umowa spółki może wyłączyć zysk od podziału między wspólników, a przeznaczyć go na inne cele np.: na inwestycje, utworzenie lub zwiększenie kapitału rezerwowego czy zapasowego.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie definiują pojęcia przychodu. Przychodami dla celów przedmiotowego podatku są zarówno otrzymane pieniądze (art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) jak również wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń (art. 12 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy). Przez pojęcie nieodpłatnego świadczenia należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i zjawiska gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne przysporzenie majątku tej osoby, mające konkretny wymiar finansowy. W świetle przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych przekazanie czystego zysku na utworzenie lub zwiększenie kapitału rezerwowego czy też zapasowego nie mieści się w pojęciu otrzymanych pieniędzy, nie są to też przychody z działalności gospodarczej, wobec czego operacja taka nie spowoduje powstania przychodu podatkowego w Spółce.

Ministerstwo Finansów w piśmie Nr PO 4/AK-722-1051/94 z dnia 15 grudnia 1994 r. wyjaśniło, iż w przypadku przeznaczenia zysku na inne cele np. inwestycje, utworzenie lub zwiększenie kapitału rezerwowego czy też zapasowego, u udziałowców nie powstanie dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, a zatem nie powstanie obowiązek zapłacenia zryczałtowanego podatku dochodowego, gdyż nie jest to dochód faktycznie uzyskany w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie kwota zysku pozostawiona w spółce w formie kapitału rezerwowego nie stanowi dla spółki przychodu, co nie powoduje obowiązku wykazania jej jako przychód w deklaracji CIT-8.

Reasumując, przeznaczenie przez Spółkę wypracowanego zysku na kapitał rezerwowy nie stanowi nieodpłatnego świadczenia wspólników na rzecz Spółki i zatem czynność ta nie jest przychodem do opodatkowania na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 cytowanej na wstępie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj