Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/1/HCh/04
z 12 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/1/HCh/04
Data
2004.01.12



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
kaucja gwarancyjna
korekta
potrącenie należności
wierzytelności wzajemne
zapłata


Pytanie podatnika
Czy wobec przyjętego przez strony transakcji sposobu dokonywania wzajemnych rozliczeń dochodzi do uregulowania całości należności wynikającej z faktury w myśl przepisu art. 19 ust. 3c pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, warunkującego prawo do złożenia przez podatnika korekty deklaracji VAT-7?


Z treści pisma wynika, iż działalność podatnika wiąże się z koniecznością ciągłej modernizacji posiadanej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, w związku z tym, w październiku 2002 r. został podpisany z zewnętrznym wykonawcą kontrakt na modernizację zakładu produkcji wody. Przewidywany okres realizacji powyższej inwestycji wynosi 30 miesięcy, a rozliczenie wykonanych usług budowlanych odbywa się w sposób ciągły, na podstawie faktur wystawianych przez wykonawcę, dokumentujących zakończenie poszczególnych etapów inwestycji. Przy realizacji inwestycji budowlanych podatnik zobowiązany jest do stosowania przepisów ustawy z 10.06.1994 r. o zamówieniach publicznych (Dz. U. z 2002 r. Nr 72 poz. 664) oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16.07.2002 r. w sprawie zabezpieczenia należytego wykonania umowy o zamówienia publiczne (Dz. U. z 2002 r. Nr 115 poz. 1002), co do których konieczne jest zabezpieczenie należytego wykonania umowy.
Na podstawie art. 75 ust. 1 i 2 powyższej ustawy, zamawiający może żądać od dostawcy lub wykonawcy zabezpieczenia należytego wykonania umowy, które służy do pokrycia roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zamówienia.
Powyższe rozporządzenie reguluje sposób poboru, obliczania wysokości zabezpieczenia oraz zasady jego wnoszenia i zwrotu. Zgodnie z § 3 ust. 1 tego rozporządzenia wysokość zabezpieczenia ustalana jest w stosunku procentowym do ceny ofertowej. Pobieranie przez podatnika kaucji gwarancyjnej następuje przy wykorzystaniu metody określonej w § 6 ust. 1 wyżej cytowanego rozporządzenia, która stanowi, iż gdy cena ofertowa przekracza równowartość w złotych kwoty 130.000 euro, a okres realizacji zamówienia jest dłuższy niż rok, zabezpieczenie wnoszone w pieniądzu może być za zgodą zamawiającego tworzone przez potrącenia z faktur za częściowo wykonane usługi lub roboty budowlane. W wystawionych przez wykonawcę fakturach dokumentujących zakończenie poszczególnych etapów inwestycji, wartość kwoty zabezpieczenia wyszczególniana jest każdorazowo jako pozycja „kwoty zatrzymane”. Podlegająca zapłacie wartość wykonanych usług budowlanych jest pomniejszana o wartość złożonego zabezpieczenia (kaucji gwarancyjnej), wykazana na fakturze kwota zapłaty powstaje poprzez pomniejszenie wartości wykonanych usług budowlanych o wartość złożonego zabezpieczenia.
Stosownie do art. 19 ust. 3b wyżej cytowanej ustawy jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach określonych w ustawie, może obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji dla podatku od towarów usług nie później niż w ciągu roku, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu (kwartale), w którym podatnik nabył prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Korekty, o których mowa mogą być dokonane wyłącznie w przypadku, gdy spełnione zostały łącznie następujące warunki:

    1. nie zostało wobec podatnika wszczęte postępowanie podatkowe lub postępowanie kontrolne przez urząd skarbowy lub organ kontroli skarbowej za okres, którego dotyczy korekta,
    2. w całości została uregulowana należność obejmująca kwotę podatku z tytułu zakupionych towarów i usług, a w przypadku podatku od importu towarów – kwota podatku wynikająca z dokumentów celnych lub decyzji.

Oznacza to, iż dokonanie korekty o której mowa wyżej jest możliwe między innymi w przypadku gdy należności obejmujące kwoty podatku z tytułu zakupionych towarów i usług zostały w całości uregulowane.W efekcie przyjętego przez strony sposobu dokonywania wzajemnych rozliczeń, dochodzi do spełnienia całości żądania zapłaty wynikającego z faktury.
Uregulowanie należności jest pojęciem szerszym od pojęcia zapłaty i może obejmować między innymi formę gotówkową, przelew, kompensatę, potracenie wzajemnych wierzytelności lub każdy inny sposób rozliczeń akceptowany przez strony kontraktu.
W przedmiotowej sprawie wzajemne rozliczenia przewidziane przepisami § 6 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o zamówieniach publicznych stanowią uregulowanie należności w rozumieniu art. 19 ust. 3c pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, a zatem mają Państwo prawo do złożenia korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług w trybie art. 19 ust. 3b cytowanej ustawy.
W związku z powyższym przedstawiona przez Państwa wykładnia przedmiotowego przepisu jest prawidłowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj