Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
USI-2/413/23/04/IM
z 3 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USI-2/413/23/04/IM
Data
2004.06.03



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
nadpłata
odsetki
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
W jaki sposób uzyskać zwrot nadpłaconego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych pobranego przez płatnika z tytułu wypłaconych odsetek lub innych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku.


W odpowiedzi na zapytanie złożone w dniu 10.05.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście działając na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji w zakresie zwrotu nadpłaconego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych pobranego przez płatnika z tytułu wypłaconych odsetek lub innych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku.

Wypłacone przez płatnika odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą są przychodami z kapitałów pieniężnych określonych w art. 17 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm).

Renta odsetkowa wypłacana posiadaczom wkładów oszczędnościowych (rentierskich) stanowi w/w przychód. W związku z tym na podstawie art. 30a wyżej wymienionej ustawy pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% uzyskanego przychodu, którego nie wykazuje się w zeznaniu podatkowym.

Wyżej wymieniony zryczałtowany podatek dochodowy płatnik przekazuje w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika (jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną).

W opisanej sytuacji gdy zryczałtowany podatek dochodowy został pobrany i odprowadzony w wysokości wyższej od należnej podatnik w myśl art. 75 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm) ma prawo złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Dla ustalenia zasadności złożenia w/w wniosku nie ma znaczenia fakt, iż napłata powstała w wyniku zerwania umowy przez klienta banku. Istotnym natomiast jest, iż bank wypłacił odsetki w wysokości niższej od podstawy naliczenia podatku a podatek od odsetek został odprowadzony w wysokości wyższej od należnej.

Powyższy wniosek zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. (Dz. U. Nr 240, poz. 2069 ze zm.) podatnik winien złożyć do urzędu skarbowego którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika, tj. do urzędu skarbowego, którym kieruje Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że do wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatnik winien załączyć zaświadczenie wystawione przez bank potwierdzające zawarcie umowy rentierskiej, wysokość pobranego zryczałtowanego podatku, wskazując jednocześnie miesiące za które płatnik naliczył, pobrał i odprowadził podatek dochodowy w wysokości większej od należnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj