Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzesku
PO.III-443/4/04
z 15 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO.III-443/4/04
Data
2004.04.15



Autor
Urząd Skarbowy w Brzesku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca


Pytanie podatnika
Kiedy podatnik powinien skorygować podatek VAT należny o naliczony wynikający z zakupu towaru, który dostał dwa miesiące po otrzymaniu faktury?


Stosownie do postanowień zawartych w art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku uprzejmie informuje;

W dniu 12 marca 2004 r. zwrócił się Pan o udzielenie informacji dotyczącej zasad odliczania podatku naliczonego, w przypadku nie odebrania zakupionego towaru. Z pisma wynika, iż w grudniu 2003 r. dokonał Pan zakupu towaru, za który zapłacił Pan przelewem i otrzymał fakturę VAT. Zakupiony towar odebrał Pan w lutym 2004 r. Kierując się brzmieniem art. 19 ust. 3 i 3 a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) nie dokonał Pan odliczenia podatku naliczonego. Zgodnie z Pana stanowiskiem zawartym w uzasadnieniu wniosku, odliczenie podatku z naliczonego należy dokonać przez złożenie korekty deklaracji za miesiąc grudzień 2003 r. lub styczeń 2004 r., w których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego. Pana stanowisko jest prawidłowe.

W aktualnie obowiązującym stanie prawnym zasady obniżania podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur VAT, dokumentujących zakupy towarów nie odebranych przed upływem terminu rozliczenia podatku, uregulowane zostały w postanowieniach art. 19 ust. 3 pkt 1, ust. 3 a, ust. 3 b i ust. 3 c w.w. ustawy. Zgodnie z art. 19 ust. 3 pkt 1 i ust. 3 a powołanej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1 następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny. Obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1 i 3, nie może nastąpić jednak wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi, albo otrzymania faktury potwierdzającej dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) podlegającej opodatkowaniu.

Na podstawie dyspozycji zawartej w powołanym przepisie art. 19 ust. 3 b i ust. 3 c ustawy przyjmuje się, że jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 3, 3 d, 3 e i 3 g, może obniżyć kwotę podatku przez dokonanie korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług za okresy wskazane w ust. 3, 3 d, 3 e i 3 g, nie później jednak niż w ciągu roku, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu (kwartale), w którym podatnik nabył prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jednakże możliwość dokonywania takich korekt uzależniono od kumulatywnego spełnienia następujących warunków:
1) nie zostało wobec podatnika wszczęte postępowanie podatkowe lub postępowanie kontrolne przez organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej za okres, którego dotyczy korekta,
2) w całości została uregulowana należność obejmująca kwotę podatku z tytułu zakupionych towarów i usług, a w przypadku podatku od importu towarów - kwota podatku wynikająca z dokumentów celnych lub decyzji, o których mowa w art. 11 c.

W związku z powyższym przyjąć należy, że przy spełnieniu warunków wynikających z powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, ma Pan prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony nie wykazany w rozliczeniach podatku od towarów za miesiące grudzień 2003 r. lub styczeń 2004 r. przez złożenie korekt deklaracji za jeden ze wskazanych okresów rozliczeniowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj