Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II USVII-436/1,2/03
z 27 sierpnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II USVII-436/1,2/03
Data
2003.08.27



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
pożyczka
spółki
udziałowiec


Pytanie podatnika
1. Czy przy ustalaniu kwoty podatku od czynności cywilnoprawnych od pożyczek udzielanych spółce przez wspólników można zastosować art. 7 ust. 1 pkt 9 lit. c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?
2. Czy przy ustalaniu kwoty podatku od czynności cywilnoprawnych od pożyczek udzielanych spółce przez wspólników, można zastosować art. 7 ust. 1 pkt 9 lit. c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku, gdy umowa spółki nie przewiduje trybu podejmowania uchwał w sprawie pożyczek udzielanych spółce przez wspólników?


W odpowiedzi na pismo z dnia 1.08.2003 r. w sprawie zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając w oparciu o art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia, co następuje:

W świetle art. 720 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) pożyczka jest umową konsensualną, polegającą na zgodnym oświadczeniu woli stron – dającego i biorącego pożyczkę – mocą którego dający zobowiązuje się przenieść na biorącego własność określonej ilości pieniędzy albo innych rzeczy oznaczonych co do gatunku, natomiast biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości, i jako umowa zobowiązująca dochodzi do skutku przez samo zgodne porozumienie stron.

Stosownie do dyspozycji zawartej w art. 1 ust. 5 wyżej powołanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiana umowy spółki, jeżeli siedziba spółki znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie natomiast z art. 1 ust. 3 pkt 4 tejże ustawy termin „zmiana umowy spółki” obejmuje swym zakresem również pożyczki udzielane spółce przez wspólników. W związku z tym udzielanie spółce pożyczki przez jej udziałowca podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych wg stawki określonej w art. 7 ust. 1 pkt 9 lit. c z uwzględnieniem ust. 2 art. 7 cytowanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj