Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dębicy
PO.V/413-24/03
z 22 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO.V/413-24/03
Data
2003.12.22



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Osoby prawne i spółki nieposiadajace osobowości prawnej


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
przejęcie spółki
zaliczka miesięczna
złożenie deklaracji


Pytanie podatnika
1. Czy w przypadku przejęcia z dniem 1.01.2004 r. spółki jawnej przez spółkę z o.o. w trybie art. 23#185; kodeksu pracy za miesiąc grudzień 2003 r. powinny być sporządzone dwie odrębne zbiorcze deklaracje PIT-4 dot. obydwu spółek?
2. Czy w opisanej sytuacji za styczeń 2004 r. powinna być sporządzona jedna zbiorcza deklaracja PIT-4 obejmująca wypłaty dokonane w styczniu za miesiąc grudzień roku ubiegłego pracownikom, którzy w grudniu pracowali w spółce jawnej?


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 28.11.2003 r. (data wpływu do Urzędu 2.12.2003 r., uzupełnione pismem z dnia 16.12.2003 r.), na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy informuje o zakresie stosowania przepisów podatkowych w przedstawionym stanie faktycznym:

Zgodnie z art. 93 § 1 ww. ustawy – Ordynacja podatkowa osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

  1. osób prawnych,
  2. osobowych spółek handlowych,
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. Przepis §1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

  1. innej osoby prawnej (osób prawnych),
  2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych) – art. 93 § 2 powołanej wyżej ustawy - Ordynacja podatkowa.

Na podstawie art.231 kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) S. spółka z o.o. przejmując spółkę jawną staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Tym samym deklarację PIT-4 na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty wypłat dokonanych w miesiącu grudniu 2003 r. (jak z pisma wynika wypłaty za listopad 2003 r.) S. Stefan B. spółka jawna może złożyć w terminie do 31.12.2003 r., tj. jeszcze w czasie swego istnienia i funkcjonowania w tej formie prawnej. W przeciwnym razie spółka przejmująca, tj. S. spółka z o.o. w terminie od dnia 2.01.2004 r. do 20.01.2004 r. złoży zbiorczą deklarację PIT-4 od łącznej kwoty wypłat dokonanych w miesiącu grudniu 2003 r. zarówno przez S. spółka z o.o., jak i nieistniejącą już wtedy od 1.01.2004 r. spółkę jawną. Spółka z o.o. obejmując wszelkie obowiązki płatnika wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ma też obowiązek zgodnie z art. 39 tejże ustawy sporządzić i przekazać pracownikom i właściwym urzędom skarbowym informacje PIT-11 za 2003 r. w terminie do 31.01.2004 r.

Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdza w części stanowisko spółki, że deklaracja PIT-4 za miesiąc grudzień 2003 r. sporządzona już w miesiącu styczniu 2004 r. powinna być sporządzona, podpisana oraz firmowana przez spółkę z o.o. i zawierać dane sumaryczne obydwu spółek za miesiąc grudzień 2003 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdza też stanowisko spółki w sprawie deklaracji PIT-4 za miesiąc styczeń 2004 r. - deklaracja PIT-4 za miesiąc styczeń 2004 r. sporządzana przez spółkę z o.o. powinna obejmować także sumę wypłat i łączne zaliczki od wynagrodzeń naliczonych przez spółkę jawną za grudzień 2003 r. (wypłata w styczniu przez spółkę z o.o.). Należne zaliczki z tytułu deklaracji złożonych w styczniu 2004 r. winny być też uregulowane z konta nowego płatnika, tj. spółki z o.o.

Skutkiem następstwa prawnego jest to, iż nowy pracodawca ponosi całym swoim majątkiem odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązków płatnika powstałych przed przekształceniem (połączeniem). Rygory tej odpowiedzialności zostały określone w ordynacji podatkowej. Zgodnie z jej art. 30 płatnik, który nie wykonał obowiązku obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu, odpowiada za niepobrany lub pobrany, a niewpłacony podatek. Ponadto niezapłacona przez płatnika w terminie zaliczka na podatek jest zaległością, od której naliczane są odsetki za zwłokę, a obowiązek ich zapłaty także ciąży na następcy prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj