Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB III/436/04/KK
z 22 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I USB III/436/04/KK
Data
2004.06.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
komis
komisant
obrót
prowizje


Pytanie podatnika
Czy art. 113 ust. 8 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, w któym jest mowa o 30-krotności prowizji dotyczy sprzedaży komisowej, czy tylko działalności wyszczególnionych w art. 30 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 12 maja 2004r. stanowiącego zapytanie w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź – Bałuty działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Na mocy przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) transakcje w ramach umowy komisu są traktowane jak dostawa towarów, a nie jak świadczenie usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Natomiast przez dostawę towarów, o której mowa w w/w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej – art.7 ust.1 pkt 3 ustawy.

W związku z tym - stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy - podstawą opodatkowania dla komisanta - przy wydaniu towaru osobie trzeciej (nabywcy) jest kwota należna z tytułu dostawy towarów, pomniejszona o kwotę podatku

Zgodnie z art. 113 ust. 9 w/w ustawy, podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub ust. 8.

Oznacza to, że w przypadku gdy podatnik rozpoczyna wykonywanie czynności, tj. działalność komisową, utrata zwolnienia od podatku następuje w momencie przekroczenia wartości sprzedaży w kwocie 10.000 euro, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, wyrażonej w złotych, przy czym do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj