Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sochaczewie
US.28.III/415-7/04
z 17 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.28.III/415-7/04
Data
2004.06.17



Autor
Urząd Skarbowy w Sochaczewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
darowizna
działalność handlowa
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek od towarów i usług
przekazanie towarów
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
Czy w przypadku przekazania w formie darowizny towarów i wyposażenia sklepu spożywczo – przemysłowego na rzecz swojego syna prowadzącego działalność gospodarczą o podobnym charakterze, czego następstwem będzie zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej - podatniczka zobowiązana jest odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy od zapasów towarów i wyposażenia oraz podatek VAT – jak w przypadku likwidacji działalności gospodarczej ?


Ze stanu faktycznego opisanego przez podatniczkę wynika, że rozważa ona możliwość przekazania synowi z dniem 1 stycznia 2005r. sklepu spożywczo - przemysłowego wraz z wyposażeniem i zapasem towarów handlowych.

Syn podatniczki prowadzi również działalność gospodarczą w zakresie handlu.

Zarówno podatniczka jak i jej syn wybrali na 2004r. formę opodatkowania zasady ogólne według skali podatkowej, obydwoje są podatnikami podatku VAT.

W ocenie organu podatkowego do zamierzonego działania podatniczki darowizny ( towarów i wyposażenia ) w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, w obowiązującym stanie prawnym – będzie miał zastosowanie przepis art. 23 ust.1 pkt.11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 , poz. 176 ze zm. ) - zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, a poniesione koszty nabycia - z chwilą darowania towarów – tracą cechę poniesienia w celu uzyskania przychodu.

Problem taki nie wystąpi w przypadku darowizny środka trwałego - darowizna, jako jedna z form zbycia, wyznacza datę zakończenia odpisów ( jeżeli są jeszcze naliczane ) nie powoduje jednak konieczności jakiejkolwiek ich korekty. Odpisy naliczane w okresie używania składnika majątku na potrzeby działalności pozostają kosztami uzyskania przychodu.

U syna podatniczki wartość darowizny w momencie jej otrzymania nie będzie stanowiła przychodów z działalności gospodarczej , zgodnie z art. 14 ust.2 pkt.8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , nie są przychodem z działalności gospodarczej wartości świadczeń w naturze i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn .

Konkludując do zamierzeń podatniczki przed zawiadomieniem naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej nie będzie miał zastosowania przepis art.24 ust. 3 ustawy podatkowej ,określający obowiązki związane z remanentem likwidacyjnym. tj .zasady jego sporządzania .Nie będą miały zastosowania również przepisy pkt.1 ust.3 art. 24 wskazane przez podatniczkę w zapytaniu.

W zakresie podatku VAT - zgodnie z art.5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w myśl art.7 ust.2 pkt. 2 przez dostawę o której mowa w art.5 ust.1 pkt 1 rozumie się wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych towarów, w całości lub w części.

Jak wynika z powyższych przepisów darowizna sklepu spożywczego jest traktowana dla potrzeb podatku VAT jako zbycie poszczególnych składników majątkowych (towarów) wchodzących w skład tego sklepu i podlega ogólnym zasadom opodatkowania tym podatkiem wg stawek podatkowych obowiązujących przy sprzedaży danego towaru.

Powołany przez podatniczkę art.14 ustawy o PTU dotyczy obowiązku opodatkowania podatkiem VAT towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art.15, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu – obowiązanego na podstawie art.96 ust.6 do zgłoszenia tego zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Reasumując – w przypadku zbycia w formie darowizny wszystkich towarów przed zgłoszeniem naczelnikowi urzędu skarbowego zaprzestania wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu remanent likwidacyjny nie będzie miał zastosowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj