Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO-443/90/RS/04/2
z 21 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO-443/90/RS/04/2
Data
2004.06.21



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
leasing
paliwo
rata leasingowa
samochód ciężarowy
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Podatnik w październiku 2002 r. zawarł umowę leasingu na samochód ciężarowy o ładowności 560 kg zarejestrowany na 5 osób. Do dnia 14 maja 2004 r. wspomniana umowa nie została zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym. Do dnia 1 maja 2004 r. zostało spłaconych 20 z 36 rat leasingu, a wartość odliczonego VAT przekroczyła 5.000 zł oraz 50% wysokości VAT z umowy. Do Naczelnika tut. Urzędu zwrócono się z zapytaniem: 1) Czy można odliczać VAT od pozostałych rat leasingu, a jeśli tak, to do jakiej wysokości? 2) Czy można tę umowę traktować tak, jakby była zawarta na nowych warunkach? 3) Jeśli nie można odliczać VAT od rat leasingu, to czy w koszty należy przyjmować ich wartość netto czy brutto? 4) Czy w takiej sytuacji można odliczać VAT od zakupu paliwa (oleju napędowego)?


Ad 1)

W myśl art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust. 3 i 5 (czyli takie, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza od określonej wg wzoru Dł = 357kg + n x 68kg, gdzie Dł – oznacza dopuszczalną ładowność, n – ilość miejsc łącznie z miejscem dla kierowcy) na podstawie umowy leasingu, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Przy czym suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu nie może przekroczyć kwoty 5.000 zł.

Według art. 154 ust. 1 w/w ustawy, przepisu zawartego w art. 86 ust. 7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy leasingu, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązującymi przed 1 maja 2004 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy. Jednak przepis ten (tzn. art. 154 ust. 1) ma zastosowanie w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględniania zmian umowy po wejściu w życie ustawy oraz pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do 14 maja 2004 r. (art. 154 ust. 2 pkt 1 i 2 w/w ustawy).

Ponieważ Podatnik nie zarejestrował umowy leasingu w urzędzie skarbowym zgodnie z wymogiem art. 154 ust. 2 pkt 2 ustawy, nie przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od pozostałych rat leasingu.

Ad 2)

Umowa zawarta została w październiku 2002 r., nie została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do 14 maja 2004 r. (art. 154 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy), nie można jej więc traktować tak, jakby była zawarta dopiero po wejściu w życie nowej ustawy o VAT, tj. po 1 maja 2004 r.

Ad 3)

Jak już nadmieniono, Podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od pozostałych rat leasingu. Umowa zawarta została na czas oznaczony, a samochód nie jest środkiem trwałym Podatnika. Podatek od towarów i usług nie jest wydatkiem uznawanym jako koszt uzyskania przychodów, jednakże w art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) określa się przypadki, w których naliczony podatek od towarów i usług stanowi koszt uzyskania przychodu, i w oparciu o ten przepis kosztem uzyskania przychodu Podatnika będzie rata leasingu wraz z podatkiem VAT.

Ad 4)

Według art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5. Ponieważ ładowność samochodu podatnika (560 kg) jest mniejsza od obliczonej wg zawartego w art. 86 ust. 3 wzoru dla samochodu 5-osobowego (697 kg), to nie ma możliwości odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa używanego do napędu tego samochodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj