Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/005/2-438/03/WK
z 9 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/005/2-438/03/WK
Data
2004.02.09



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
premia podatkowa
restrukturyzacja
rezerwy na wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo skorzystać z premii podatowej w przypadku nie utworzenia rezerwy na pokrycie wierzytelności nieściągalnej?


W uzupełnieniu pisma Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bochni PO II/423-4/03 z dnia 17.12.2003 r., stanowiącego pisemną informację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wydaną w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie na podstawie art. 14 b § 1 i § 2 powołanej powyżej ustawy, stwierdza, co następuje:

Zapytanie Podatnika dotyczy możliwości skorzystania z premii podatkowej na podstawie art. 23 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców (Dz. U. Nr 155 z 2002 r., poz. 1287) poprzez zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wartości wierzytelności, na którą uprzednio nie utworzono rezerwy.

Z treści art. 5 ust. 1 i 2 cyt. ustawy o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców wynika, że Podatnik ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zarówno wierzytelności odpisanych jako nieściągalne jak i rezerw utworzonych na pokrycie wierzytelności, jeżeli wierzytelności te spełniają warunki wymienione w pkt 1 – 4 ust. 1 w/w przepisu, jednakże na zasadach określonych w rozdziale 3 tej ustawy.

Z kolei w art. 23 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców unormowano, że przedsiębiorcy mogą skorzystać z premii podatkowej jedynie wówczas, gdy wierzytelności, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy, zaliczą do końca roku podatkowego rozpoczynającego się w 2002 r. do nieściągalnych albo utworzą na nie rezerwy. Jeżeli zatem wierzytelność, która została przez Spółkę zaliczona do kosztów uzyskania przychodów została zaliczona do końca roku podatkowego do wierzytelności nieściągalnych a równocześnie spełnia wymagania określone w art. 5 ust. 1 pkt 1 – 4 cyt. powyżej ustawy o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców, skorzystanie przez Podatnika z premii podatkowej jest uprawnione.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj