Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PP 443-51/43/04
z 13 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-51/43/04
Data
2004.04.13



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
mieszkania
najem


Pytanie podatnika
Spółka dokonała zakupu budynku o charakterze mieszkalnym z przeznaczeniem części nieruchomości na wynajem osobom fizycznym na cele mieszkaniowe, a części na potrzeby spółki - na przyszłą siedzibę, i zwraca się z pytaniem, czy wynajem części nieruchomości opodatkowany będzie stawką VAT 22%, czy będzie korzystać ze zwolnienia przedmiotowego?
Zdaniem podatnika usługi te powinny być opodatkowane stawką podatku w wysokości 22%, bowiem ustawodawca zwolnieniem objął nieruchomość mieszkalną jako całość, natomiast wynajmowanie części pomieszczeń nie spełnia przesłanek do zastosowania zwolnienia.


Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z 1993 r. ze zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. W załączniku pod pozycją 10 wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU 70.20.11, wyłącznie usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe.
Ustawą, z dnia 4 grudnia 2002 r., zmieniającą ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawę o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz ustawę - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. Nr 213, poz. 1803) wprowadzono od 1 stycznia 2003 r. dla potrzeb podatku od towarów i usług nowe klasyfikacje statystyczne oparte na Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).
Ustawodawca dokonując tej zmiany wprowadził przepisy przejściowe, w tym art. 5 ww. ustawy, stanowiący iż zmiany w klasyfikacjach statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej oraz w kluczach powiązań między tymi klasyfikacjami wprowadzone po 1 stycznia 2003 r. nie powodują zmian wysokości opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym. Ponadto, zgodnie z zapisem art. 6 ustawy nowelizującej, w przypadku, gdy po wejściu w życie niniejszej ustawy wprowadzone zmiany do ustawy o PTU, dotyczące nowych oznaczeń klasyfikacyjnych towarów, usług oraz obiektów budowlanych (PKWiU, PKOB) prowadziłyby do zmiany dotychczas stosowanych stawek podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego albo prowadziłyby do zwolnienia od podatku lub opodatkowania, podatnik stosuje stawki lub zwolnienie określone w tej ustawie, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2002 r.
W 2002 r. świadczenie usług w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym stanowiących majątek własny klasyfikowane pod symbolem KWiU 70.20.11, jako wymienione w załączniku nr 2 do ustawy pod pozycją 14, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, były zwolnione od podatku od towarów i usług.
Jednocześnie, zgodnie z art. 54 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z 1993 r. ze zm.) do celów poboru podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w okresie do 31 grudnia 2002 r. stosuje się klasyfikacje statystyczne obowiązujące przed dniem 1 lipca 1997 r.
Jednakże dla prawidłowego określenia stawki podatku niezbędne jest ustalenie odpowiedniej klasyfikacji statystycznej świadczonych usług w oparciu o Klasyfikację Usług obowiązującą do 31.03.1995 r., bowiem zgodnie z pkt 2 obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 31 marca 1995 r. w sprawie ogłoszenia załączników do ustawy o podatku od towarów i usług z uwzględnieniem nomenklatury wynikającej z Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 44, poz. 231) zmiana nomenklatury statystycznej wprowadzona od 1 kwietnia 1995 r. nie powoduje zmiany wysokości opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Zgodnie z obowiązującą do 31.03.1995 r. Klasyfikacją Usług wyżej wymienione usługi klasyfikowane były do podbranży 74101 jako „Wynajem lokali mieszkalnych”, co odpowiada podkategorii 70.20.11 w grupowaniu KWiU.
W załączniku nr 2 do ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed 31.03.1995 r., „Usługi mieszkaniowe (z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe) oraz niematerialne usługi komunalne”, o symbolach KU 74-75, umieszczone były pod pozycją 6 i w związku z tym świadczenie ich korzysta ze zwolnienia od podatku.
Ponadto, dokonując analizy przedmiotowej sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż w myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 80 z 2000 r., poz. 903 - tekst jednolity, ze zm.) samodzielne lokale mieszkalne, a także lokale o innym przeznaczeniu, mogą stanowić odrębne nieruchomości. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu powyższej ustawy, zgodnie z art. 2 ust. 2, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.
W związku z powyższym, świadczone przez Spółkę usługi w zakresie wynajmowania części lokali na cele mieszkaniowe będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zatem stanowisko podatnika należy uznać za błędne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj