Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB III/436/39/04/KK
z 21 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I USB III/436/39/04/KK
Data
2004.06.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
samochód
samochód ciężarowy
środek trwały
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy zakupując samochód w kwietniu 2004 r. , któy jest środkiem trwałym firmy i będzie jego zakup rozliczony w deklaracji VAT za kwiecień 2004 r. przy czym zgodnie ze świadectwem homologacji wg starej ustawy o VAT jest samochodem ciężarowym, będę mogła zgodnie z przepisami przejściowymi zawartymi w nowej ustawie o VAT - w całości otrzymać zwrot podatku VAT od tego zakupu ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 7.05.2004r. stanowiącego zapytanie o możliwość zwrotu podatku od towarów i usług od samochodu zakupionego w 04.2004r., zaliczonego do środków trwałych firmy, który według ustawy obowiązującej do 30.04.2004r. jest samochodem ciężarowym, natomiast według ustawy obowiązującej od 01.05.2004r. – samochodem osobowym, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź – Bałuty działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Stosownie do przepisu art. 162 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) do nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, o której mowa w art. 21 ust. 1 w/w ustawy z dnia 08.01.1993r., wynikającej z ostatniej deklaracji podatkowej złożonej za okres przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się art. 87.

Tak więc w świetle powyższego, rozliczając zakup środka trwałego - samochodu w deklaracji za miesiąc 04.2004r. ma Pani prawo do zwrotu podatku VAT w całości pod warunkiem, że prawo to przysługiwało Pani na mocy ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Do zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika w myśl w/w przepisu stosuje się jednakże już terminy określone w art. 87 w/w ustawy z dnia 11.03.2004r., które są następujące zgodnie z:

  • - ust. 2 - Z zastrzeżeniem ust. 3, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.
  • - ust. 3 - Różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.
  • - ust. 6 - Na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust. 2, w terminie 25 dni, a w przypadku kwoty, o której mowa w ust. 3 – w terminie 60 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej wynikają z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 13 ust. 1 pkt 1 Prawa działalności gospodarczej ( pkt 1)
  • przy czym przepis ust. 2 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj