Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
PD-I/415-21/13/04
z 8 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/415-21/13/04
Data
2004.03.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
dzieci i młodzież
niepełnosprawni
niepełnosprawność
odliczenie od dochodu
sprzęt rehabilitacyjny
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy wydatki na zakup komputera dla niepełnosprawnego dziecka w związku z umożliwieniem mu dalszego rozwoju i likwidowania barier w komunikowaniu się z otoczeniem, można odliczyć w ramach wydatków rehabilitacyjnych?


W oparciu o zaprezentowane we wniosku okoliczności, ustalono następujący stan faktyczny w przedmiotowej sprawie:

Podatniczka ma na utrzymaniu dziecko, które nie ukończyło 16 lat. Posiada ono orzeczenie o niepełnosprawności. Na podstawie zaświadczeń lekarskich o potrzebie zakupu dla tego dziecka komputera celem dalszego jego rozwoju i likwidacji barier w jego komunikowaniu się z otoczeniem, podatniczka otrzymała dotację z PFRON. Jednakże część wydatków związanych z zakupem tego komputera pokryła ze swoich własnych środków. W związku z tym pyta, czy kwotę wydatkowaną z własnych środków może odliczyć w ramach wydatków rehabilitacyjnych. Zdaniem pytającej, będąc opiekunką niepełnosprawnego dziecka ma prawo do tego odliczenia w ramach wydatków rehabilitacyjnych. Stanowisko powyższe jest prawidłowe.

W świetle przepisów art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w jej brzmieniu obowiązującym w 2003r. - w dalszej części niniejszej informacji oznaczanej skrótem „uopdoof” - za wydatki na cele rehabilitacyjne ponoszone przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne – o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6 uopdoof - uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

W myśl art. 26 ust. 7b uopdoof, wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Kas Chorych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. Natomiast w przypadku gdy wydatki były częściowo finansowane z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną z tych funduszy (środków) lub zwróconą z jakichkolwiek innych środków. Jednocześnie zgodnie z art 26 ust. 7c uopdoof, podstawą do odliczenia wydatków rehabilitacyjnych, z którymi mamy do czynienia w przedmiotowej sprawie, jest posiadanie dowodu poniesienia tych wydatków. Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów, poniesione przez Panią wydatki na zakup komputera niezbędnego w rehabilitacji pozostającego na Pani utrzymaniu dziecka i ułatwiającego mu wykonywanie czynności życiowych, dają podstawę do odliczeń od dochodu - zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 uopdoof. Kwota dokonanego przez Panią odliczenia musi wynikać z dowodów dokumentujących poniesienie tych wydatków. Nie podlega odliczeniu ta część poniesionych przez Panią wydatków, która zwrócona została z jakichkolwiek środków.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj