Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPD-005/4/2004
z 16 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DPD-005/4/2004
Data
2004.01.16



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odprawa pieniężna
odprawa pracownicza
potrącalność kosztów


Pytanie podatnika
Czy naliczone i zarachowane odprawy dla pracowników, z którymi rozwiązano umowę o pracę w grudniu 2003r., wypłacone w styczniu 2004r., należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów roku 2003?


W myśl przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Ustawodawca w art. 15 ust. 4 w/w ustawy stanowi, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Z analizy powyższego przepisu wynika zasada, że koszty poniesione w celu uzyskania przychodów można potrącić w roku podatkowym, w którym przychód ten wystąpił albo powinien wystąpić. Nie jest zatem istotny rok poniesienia kosztów.

Od tej zasady istnieje wyjątek:

można potrącić koszty jeszcze nie poniesione, jeżeli:

- odnoszą się do danego roku podatkowego (w rozważanym przypadku wynikają z porozumienia zawartego w danym roku podatkowym),

- są określone co do rodzaju i kwoty,

- zostały zarachowane, mimo że ich jeszcze nie poniesiono.

Przy czym wszystkie trzy wymienione warunki muszą wystąpić łącznie.

Wypłata odpraw pracownikom z tytułu programu dobrowolnych odejść stanowi koszt uzyskania przychodów lecz trudno wiązać ją z konkretnym przychodem.

Jeżeli jednak ustalenie kwoty odpraw należnych pracownikom z chwilą rozwiązania stosunku pracy i ich zarachowanie w ciężar kosztów w roku 2003 było możliwe to pomimo wypłacenia przedmiotowych odpraw w roku 2004 można zaliczyć je w ciężar kosztów uzyskania przychodów roku 2003.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj