Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-415-18/03/04
z 14 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-415-18/03/04
Data
2004.06.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
podatek dochodowy
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Prosimy o udzielenie informacji, czy przychód uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli zostanie wydatkowany na:- spłatę, zaciągniętych przed dniem uzyskania przychodu 2-ch kredytów, tj. kredytu na zakup innego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz kredytu na zakup okien- remont lokalu mieszkalnego.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 5 maja 2004 r. przesłane w dniu 12 maja 2004 r., uzupełnione pismem z dnia 27 maja 2004 r. (data wpływu 28 maja 2004 r.), udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zapytanie dotyczy stosowania przepisów art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Biorąc pod uwagę zgłoszone wątpliwości, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że:

Stosownie do 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - źródłem przychodu jest odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego – jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane - przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie .

Zgodnie z art. 28 ust. 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym podatek od przychodu, o którym mowa powyżej ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 proc. uzyskanego przychodu.Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Z powyższego obowiązku zwolnieni zostali podatnicy, którzy w tym samym terminie złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powołany powyżej przepis stanowi, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży m.in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na:- cele wymienione w tym przepisie (lit. a) tj. m.in. na remont lub modernizację własnego lokalu mieszkalnego położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, - spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych (m.in. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz jego remont lub modernizację) w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej ,w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Z przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego wynika, że w dniu 28 kwietnia 2004 r. uzyskali Państwo przychód w rozumieniu przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) cytowanej ustawy o podatku dochodowym. Z oświadczenia zawartego w treści pisma z dnia 5 maja 2004 r. wynika, że przychód uzyskany z przedmiotowej sprzedaży zostanie wydatkowany na:

  • spłatę, zaciągniętych przed dniem uzyskania przychodu, 2-ch kredytów, tj. kredytu na zakup innego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz kredytu na zakup okien,
  • remont lokalu mieszkalnego.

Biorąc pod uwagę obowiązujące uregulowania prawne oraz przedstawiony przez Państwa stan faktyczny w sprawie stwierdzić należy, że uzyskany przez Państwa przychód ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem ustalonym w formie ryczałtu w wysokości 10 proc. uzyskanego przychodu wyłącznie w sytuacji, gdy:

  • wskazane przez Państwa wydatki (spłata kredytów, remont lokalu), zostaną poniesione w okresie dwóch lat od dnia dokonania sprzedaży,
  • remont będzie dotyczył lokalu mieszkalnego stanowiącego Państwa własność,
  • spłacone odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie zostaną odliczone od dochodu na podstawie art. 26b cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj