Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-18/04/SM
z 8 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-18/04/SM
Data
2004.04.08



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe


Słowa kluczowe
jednoosobowa spółka Skarbu Państwa
następstwo prawne
odliczenie podatku od towarów i usług
przekształcanie podmiotów
sukcesja uniwersalna


Pytanie podatnika

Czy przekształcone przedsiębiorstwo, na mocy przepisów o prywatyzacji i komercjalizacji przedsiębiorstw w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, ma prawo do dokonywania odliczeń, zwrotu podatku VAT naliczonego z faktur zakupu wystawionych na poprzednika prawnego?

Czy pomimo sukcesji NIP powstała spółka musi dokonać nowego zgłoszenia rejestracyjnego, czy też aktualizacyjnego?


W art. 93 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) unormowano zasady sukcesji praw i obowiązków w przypadku łączenia się podmiotów. W myśl tego przepisu osoba prawna powstała w wyniku łączenia: osób prawnych, osobowych spółek handlowych, osobowych i kapitałowych spółek handlowych – wstępuje we wszelkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Zasadę powyższą stosuje się także do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych), osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Przepis art. 94 mówi, iż uregulowanie zawarte w art. 93 stosuje się również do nabywców przedsiębiorstw państwowych oraz do spółek, które na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych nabyły lub przejęły te przedsiębiorstwa. Art. 93 Ordynacji podatkowej formułuje zasadę nałożenia na następcę prawnego wszelkich zarówno materialnych jak i procesowych obowiązków poprzednika. Przede wszystkim ma on obowiązek zapłaty wszelkich należności podatkowych, do zapłaty których zobowiązany był poprzednik. Jednocześnie nadmienia się, iż na następcę prawnego przechodzą prawa podatnika także te, które określone zostały w decyzjach wydanych na poprzednika prawnego.

A zatem spółka Skarbu Państwa, która na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych przejęła przedsiębiorstwo państwowe wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przedsiębiorstwa państwowego.

W związku z powyższym prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur otrzymanych w przedsiębiorstwie państwowym przysługuje spółce zgodnie z art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) w miesiącu otrzymania bądź w miesiącu następnym.

Należy przy tym zaznaczyć, iż spółka staje się także sukcesorem obowiązków wynikających z faktur korygujących oraz podatku należnego dotyczącego podmiotu przekształconego.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.) NIP nadany podatnikowi przechodzi na następcę prawnego w przypadku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W związku z powyższym spółka ma obowiązek złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego NIP w myśl art. 9 ust. 1 ww. ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Również na podstawie art. 9 ust. 9 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), na podatniku VAT ciąży obowiązek aktualizacji danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym składanym dla potrzeb tego podatku. Zgodnie bowiem z ww. przepisem, jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest zobowiązany zgłosić zmianę do urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dnia, w którym nastapi ta zmiana.

Odpowiedzi udzielono według stanu prawnego obowiązującego do dnia 30.04.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj