Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
II/415-09/04/PM
z 14 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II/415-09/04/PM
Data
2004.06.14



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
premia inwestycyjna
przekształcanie podmiotów
ulga inwestycyjna
utrata prawa do ulgi
zmiana stanu prawnego


Pytanie podatnika
Podatnik planuje na dzień 1 stycznia 2005 roku przekształcenie swojego przedsiębiorstwa w spółkę kapitałową (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością), w której większościowym wspólnikiem będzie on sam natomiast pozostałą część udziałów obejmą członkowie rodziny.Przekształcenie ma polegać na wniesieniu całego dotychczasowego przedsiębiorstwa aportem do nowo powstałej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Czy tego typu przekształcenie spowoduje utratę prawa do odliczeń wydatków inwestycyjnych zgodnie z art. 26 a ust. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?


Działając na podstawie przepisu art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w oparciu o przedstawiony stan faktyczny w piśmie z dnia 17.05.2004r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Z przedmiotowego pisma wynika, iż podatnik – osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w 1997 roku na podstawie art. 26a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabył prawo do stosowania ulgi inwestycyjnej i odliczał wydatki z tego tytułu do końca roku 2001 oraz korzystał z premii inwestycyjnej do końca roku 2002.

Podatnik planuje na dzień 1 stycznia 2005 roku przekształcenie swojego przedsiębiorstwa w spółkę kapitałową (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością), w której większościowym wspólnikiem będzie on sam natomiast pozostałą część udziałów obejmą członkowie rodziny. Przekształcenie ma polegać na wniesieniu całego dotychczasowego przedsiębiorstwa aportem do nowo powstałej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W świetle powyższego podatnik zapytuje, czy dokonanie takiego przekształcenia spowoduje utratę prawa do odliczeń wydatków inwestycyjnych zgodnie z art. 26a ust 22 cytowanej ustawy.

Odpowiadając na powyższe zapytanie tut. organ podatkowy stwierdza, iż zgodnie z art. 26a ust.22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , w brzmieniu obowiązującym przed dniem 2001r. ”podatnicy tracą prawo do odliczeń, o których mowa w ust. 1, jeżeli przed upływem trzech lat od końca roku podatkowego, w którym skorzystali, a w przypadkach określonych w ust. 10 i w ust. 11 pkt 1 – w którym zakończyli korzystanie z odliczeń:

  1. występują u nich za poszczególne lata zaległości we wpłatach składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochody budżety państwa , przekraczające odrębnie z każdego tytułu (w tym odrębnie w każdym z podatków) 3% kwot należnych za te lata; w przypadku podatku od towarów i usług zaległości we wpłatach nie mogą przekroczyć 3% kwoty podatku należnego; przepis ust. 9 pkt 4 ostatnie zdanie stosuje się odpowiednio, albo
  2. przeniosą w jakiejkolwiek formie własność składników majątkowych, z którymi związane były odliczenia od podstawy opodatkowania, albo
  3. ustały okoliczności do zaliczania środków trwałych przyjętych do odpłatnego korzystania na podstawie umów o podobnym charakterze do umów najmu lub dzierżawy do składników majątku podatnika, w rozumieniu przepisów, o których mowa w ust. 3 pkt 6, albo
  4. zawiadomią urząd skarbowy o likwidacji działalności gospodarczej lub zostanie ogłoszona ich upadłość, albo
  5. otrzymają zwrot wydatków inwestycyjnych w jakiejkolwiek formie; w tym przypadku kwotę odliczeń zmniejsza się proporcjonalnie do udziału kwoty zwróconych wydatków w ich ogólnej kwocie.

W art. 26a ust. 25 ustawy stwierdzono, iż w razie wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 22-24, podatnicy są obowiązani do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę dokonanych odliczeń, do których utracili prawo, a w razie poniesienia straty – do jej zmniejszenia o tę kwotę w rozliczeniu podatku ( zaliczki) za miesiąc, w którym utracili prawo do odliczeń, a gdy utrata prawa wystąpi w ostatnim miesiącu roku podatkowego – w rocznym rozliczeniu podatku.

Przepisy wymienione w art. 26a ust. 22-25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się również do premii inwestycyjnej na podstawie art. 26a ust. 27 ustawy.

Z przedstawionego w piśmie podatnika stanu sprawy wynika, iż zamierza on wnieść aportem, prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo do nowo powstałej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której w zamian za wkład niepieniężny obejmie pewną ilość udziałów. Tego typu sytuacja spowoduje wypełnienie przesłanek zawartych w art. 26a ust 22 pkt 2, w którym stwierdza się iż przeniesienie w jakiejkolwiek formie składników majątkowych, z którymi związane były odliczenia od podstawy opodatkowania przed upływem okresu wymienionego w tym artykule spowoduje utratę prawa do ulgi inwestycyjnej oraz premii inwestycyjnej. W uzasadnieniu należy stwierdzić, że nabyta ulga związana była z właścicielem firmy ,który zakupując składniki majątkowe nabył prawo do ulgi i premii inwestycyjnej. Natomiast przekształcenie, w sposób opisany powyżej, spowoduje przeniesienie własności nabytych środków trwałych, z którymi związana jest ulga, z dotychczasowego właściciela na nowo powstały podmiot jakim będzie spółka z ograniczona odpowiedzialnością.

Reasumując, wniesienie aportem firmy będącej własnością osoby fizycznej do nowopowstałej spółki kapitałowej przed końcem terminu określonego w art. 26a ust. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2001r. spowoduje utratę prawa do odliczeń z tytułu wydatków inwestycyjnych (w tym również premii inwestycyjnej) oraz konieczność zwiększenia przychodu osiąganego z prowadzonej działalności o kwoty uprzednio dokonanych odliczeń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj