Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PDI/415-14/04
z 6 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-14/04
Data
2004.05.06



Autor
Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
zryczałtowany podatek dochodowy
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy nadal mogę korzystać z przysługującej ulgi budowlanej i odliczać od podatku 19% wydatków poniesionych w 2003 r. na budowę budynku mieszkalnego, który zamierzam sprzedać w 2004 roku oraz na wykończenie mieszkania zakupionego od dewelopera w stanie surowym? Czy jestem zobowiązana zapłacić podatek od sprzedaży ww. nieruchomości oraz mieszkania, jeśli pieniądze uzyskane z ww. transakcji zamierzam wydatkować na zakup od dewelopera mieszkania w innej miejscowości i wykonanie w tym mieszkaniu prac wykończeniowych? Czy akty notarialne sprzedaży obu nieruchomości mogą być sporządzone później niż akt zakupu nowej nieruchomości, żeby środki uzyskane ze sprzedaży były traktowane jako przeznaczone na zakup (remont) nowego mieszkania?


Z pisma wynika, że w 2000 r. nabyta została działka budowlana i uzyskano pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego, w 2001 r. poniesiono pierwsze wydatki na budowę ww. budynku i w ramach przysługującej ulgi dokonano odliczeń od podatku, w 2003 r. kontynuowano budowę, natomiast w 2004 r. podpisano umowę notarialną sprzedaży tej nieruchomości przeznaczając uzyskany przychód częściowo na spłatę kredytu obciążającego jej hipotekę, a częściowo na wpłatę pierwszej raty na zakup mieszkania.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. Nr 134 poz. 1509) podatnikom, którzy w latach 1997- 2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. a - f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.

Jeżeli zatem w 2001 roku rozpoczęta została budowa budynku mieszkalnego, a w zeznaniu za ten rok skorzystano z odliczeń od podatku z tego tytułu oznacza to, że za 2003 rok przysługuje prawo do dokonania dalszych odliczeń z tytułu kontynuacji tej inwestycji.

Natomiast planowany w bieżącym roku zakup mieszkania i wydatki na jego wykończenie stanowią nową inwestycję, a nie kontynuację budowy rozpoczętej w 2001 roku, w związku z czym nie będzie przysługiwać prawo do dokonania odliczeń od podatku w ramach praw nabytych.

W myśl art. 28 ust. 2 i 2a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustala się w formie ryczałtu w wys. 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, ktorym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg miejsca zamieszkania podatnika. Zasady tej nie stosuje się do podatników, ktorzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że uzyskany z niej przychód przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, m.in. na:

  • nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych, m.in. na nabycie położonych na terytorium RP gruntu lub udziału w gruncie przeznaczonym pod budowę pod budynku mieszkalnego, budowę własnego budynku mieszkalnego położonego na terytorium RP lub nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość położonego na terytorium RP, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, majacych siedzibę na terytorium RP, w tym rownież na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ww. ustawy wynika wprost, że przesłanką decydującą o stosowaniu powołanego zwolnienia jest przeznaczenie przychodów ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe.

W omawianej sytuacji uzyskanie przychodów ze sprzedaży dotychczas posiadanych nieruchomości powinno poprzedzać wydatkowanie ich na nabycie mieszkania od dewelopera.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj