Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białogardzie
USP-II-443/11/2004
z 18 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USP-II-443/11/2004
Data
2004.05.18



Autor
Urząd Skarbowy w Białogardzie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
polowania
stawki podatku
usługi turystyczne


Pytanie podatnika
Wątpliwości związane ze stosowaniem właściwej stawki podatkowej dla usług świadczonych w zakresie organizacji polowań, zapewnienia wyżywienia oraz zakwaterowania i ewentualnej odsprzedaży zdobytych przez myśliwych trofeów.


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białogardzie, na pisemne zapytanie z dnia 13.05.2004r., udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że świadczy usługi, które polegają na organizowaniu polowań na zwierzynę łowną. Zleceniodawcą wykonania usługi jest Biuro Polowań. Rolą jego jest organizacja polowań dla myśliwych, zapewnienie wyżywienia i zakwaterowania i ewentualna odsprzedaż zdobytych przez myśliwych trofeów.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego zobowiązują podatnika do opodatkowania podatkiem VAT świadczonych usług w sposób następujący:

  1. Zakwaterowanie i wyżywienie, w przypadku zakwaterowania we własnych kwaterach – stawka 7% i PKW i U 55.23.13, w przypadku zaś korzystania z kwater obcych (zleconych) przez Koło – stawa 22% uzyskanej marży,
  2. Organizacja polowań, w tym (odstrzały zwierzyny) – stawka 22% i PKWiU 01.50.10,
  3. Zakup trofeów od myśliwych – stawka 3% i PKWiU 15.11.40 –00.50

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe, o ile klasyfikacja do PKWiU jest właściwa.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego wynikające z art. 5 ust. 1 , art. 29 ust. 1, art. 41 ust. 1 i 2, art. 119 ust. 1-5, art. 146 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) oraz § 12 pkt. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 powołanej ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawa lub świadczeniem usług.

W przypadku usług wymienionych przez podatnika, z wyjątkiem usług z zakresu zakwaterowania i wyżywienia zlecanych innym podmiotom, obrotem jest całość świadczenia należnego od nabywcy. Natomiast w przypadku świadczenia usług zakwaterowania i wyżywienia zlecanych innym podmiotom będzie miał zastosowanie przepis art. 119 ust. 1 i 2, który stanowi, iż podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 5. Przez marżę, o której mowa w ust. 1 rozumie się różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty; przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.

Zgodnie z ust. 3 cytowanego wyżej artykułu, przepis ust. 1 stosuje się bez względu na to, kto nabywa usługę turystyki, w przypadku gdy podatnik:

  1. Ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju,
  2. Działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek,
  3. Przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.

Art. 119 ust. 5 stanowi, że w przypadku gdy przy świadczeniu usługi turystyki podatnik oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty część świadczeń w ramach tej usługi wykonuje we własnym zakresie, zwanych dalej „ usługami własnymi ”, odrębnie ustala się podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. W celu określenia podstawy opodatkowania dla usług własnych stosuje się odpowiednio przepisy art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług, który brzmi- podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.



    doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

    Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
    Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

    Reklama

    Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

    czytaj

    O nas

    epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

    czytaj

    Regulamin

    Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

    czytaj