Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO-415/PD/73-1/04/GS
z 17 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO-415/PD/73-1/04/GS
Data
2004.06.17



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
nieruchomości
spółka jawna


Pytanie podatnika
Zgodnie z Aktem Notarialnym z dnia 16 września 1997 roku Pan X i Pan Y nabyli prawo własności w #189; części każdy do niezabudowanej działki budowlanej. Panowie X i Y byli ówcześnie wspólnikami spółki cywilnej. Nabyta działka stanowiła indywidualną własność w/w i nie powiększała majątku spółki cywilnej, w tym nie została również wniesiona do spółki w formie wkładu niepieniężnego. Od 1997 roku do chwili obecnej w/w Panowie dokonywali nakładów inwestycyjnych w związku z budową budynku na terenie tej działki, które finansowane były z ich własnych środków pieniężnych. Po zakończeniu budowy Panowie X i Y chcą wykorzystać nieruchomość w działalności gospodarczej. We wrześniu 2002r. spółka cywilna została przekształcona w osobową spółkę jawną. Na podstawie umowy spółki jawnej każdy ze wspólników uprawniony jest do uczestniczenia w zyskach i stratach spółki proporcjonalnie do objętych udziałów, tj. po 50%. Wspólnicy spółki nie zamierzają wnieść przedmiotowej nieruchomości do spółki jawnej w formie aportu. Nieruchomość w dalszym ciągu pozostałaby ich majątkiem osobistym. Czy nieruchomość, będąca własnością Panów X i Y (po #189; części), a wykorzystywana przez spółkę jawną, w której są wspólnikami spowoduje powstanie przychodu podatkowego stosownie do art. 11 ust. 1 oraz art. 11 ust. 2a pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy wydatki poniesione w związku z wykorzystywaniem nieruchomości w działalności gospodarczej, a dotyczące między innymi podatku od nieruchomości, opłat za energię elektryczną, ogrzewanie itp., będą stanowiły dla każdego ze wspólników (w 50% - odpowiednio do udziału w zyskach i stratach spółki) koszty uzyskania przychodów, których źródłem jest pozarolnicza działalność gospodarcza?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wspólnicy spółki jawnej ( po 50% udziałów każdy) są równocześnie właścicielami nieruchomości (po #189; części każdy) stanowiącej ich majątek osobisty. Nieruchomość tę wspólnicy spółki nie zamierzają wnieść w formie aportu do spółki lecz wykorzystywać w działalności gospodarczej prowadzonej przez Nich w spółce jawnej, czyli odstępują nieodpłatnie tę nieruchomość na rzecz spółki. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Na podstawie w/w artykułu ustala się wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń innych niż udostępnienie nieruchomości. Kwestie opodatkowania związane z nieodpłatnym odstąpieniem przez Podatników do używania nieruchomości spółce jawnej reguluje przepis art. 16 ust. 1 updof. Artykuł ten stanowi, że za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości .

Spółka jawna, której wspólnikami są Panowie X i Y (po 50% udziałów) nie jest podatnikiem podatku dochodowego; takimi podatnikami w zakresie dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę jawną są wspólnicy tej spółki. Stanowi o tym przepis art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego - przychody, koszty uzyskania przychodów i wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów i strat – u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. Biorąc pod uwagę powyższe oraz uwzględniając stanowisko Ministra Finansów zawarte w piśmie z dnia 4 kwietnia 2002r. nr PB4/AK-031-23/02 przychód z nieodpłatnego przekazania nieruchomości powstanie po stronie Podatników z tym, że przychód Panów X i Y winien być ustalony z uwzględnieniem następującej zasady: - przekazując nieodpłatnie nieruchomość (każdy po #189; części) spółce, będąc równocześnie wspólnikami tej spółki (po 50% udziałów), przekazują ją Panowie, każdy „dla siebie samego” w 50% i w 50% dla drugiego wspólnika.

Jeżeli chodzi o koszty uzyskania przychodów związane z nieodpłatnie odstąpioną nieruchomością spółce to możliwe jest zarachowanie do kosztów spółki zwykłych kosztów utrzymania, ponoszonych bezpośrednio przez spółkę, związanych z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą na przedmiotowej nieruchomości. Nadmienia się, iż w opisanym przez Panów stanie faktycznym korzystną formą dla obu stron byłoby zawarcie umów najmu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj