Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
I-2/443-7/04/SS
z 26 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/443-7/04/SS
Data
2004.03.26



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
faktura
koszty uzyskania przychodów
przekazanie usług
reklama
reprezentacja
usługi gastronomiczne


Pytanie podatnika
Czy należy wykazywać VAT należny z tytułu zakupu usług obcych gastronomicznych przekazanych na potrzeby reklamy i reprezentacji oraz przekazanych w siedzibie spółki pracownikom i wystawić fakturę wewnętrzną.


Sp. z o.o. zwróciła się pismem z dnia 13.02.2004 r (data wpływu 18.02.2004 r.) do Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego - o udzielenie informacji w zakresie stosowania prawa przedstawiając następujące wątpliwości natury prawnej:

czy należy wykazać VAT należny z tytułu zakupu usług gastronomicznych przeznaczonych na potrzeby reprezentacji i reklamy oraz wystawić fakturę wewnętrzną w przypadku:
zakupu posiłku dla podjęcia kontrahenta spółki obiadem w restauracji
poczęstunku kontrahenta w siedzibie spółki gotowym posiłkiem zakupionym w lokalu gastronomicznym?
Czy należy wykazać VAT należny i wystawić fakturę wewnętrzną (biorąc pod uwagę art 2 ust 3 pkt 2 ustawy o VAT) w przypadku zakupu usługi gastronomicznej w lokalu gastronomicznym i przekazania jej pracownikom w siedzibie Spółki?
Czy należy wykazać VAT należny i wystawić fakturę wewnętrzną (biorąc pod uwagę art 2 ust 3 pkt 2 ustawy o VAT) w przypadku zakupu usługi gastronomicznej w lokalu gastronomicznym i przekazania jej pracownikom w siedzibie Spółki?

Działając w oparciu o art 14a §1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wyjaśnia:

Obowiązek naliczenia podatku VAT od towarów i usług przekazanych lub zużytych na cele reprezentacji i reklamy wynika z zapisów art 2 ust 3 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1991 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm).Wszyscy ci podatnicy którzy nie są zwolnieni podmiotowo od rozliczenia z zakresu podatku VAT naliczają VAT od przekazanych towarów i usług na cele reprezentacji i reklamy.Jeżeli zakup usługi obcej na potrzeby reprezentacji i reklamy został udokumentowany oryginalną fakturą VAT, to podatek w niej wykazany – co do zasady – stanowi dla podatnika podatek naliczony do odliczenia z podatku należnego. Wyjątek dotyczy zakupu usług gastronomicznych na cele reprezentacji i reklamy, od których podatek naliczony nie podlega odliczeniu (o czym poniżej).

Dokonując zakupu usług obcych na potrzeby reprezentacji i reklamy, podatnik nie ma obowiązku wystawiania sobie samemu rachunku i obliczenia podatku należnego. Przy zakupie tych usług u podatnika nie zaistniały bowiem (nie zostały wykonane) żadne czynności określone art 2 ustawy o podatku od towarów i usług, które podlegałyby opodatkowaniu.

Na podstawie art 25 ust 1 pkt 3b) ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych. W przypadku tych ostatnich można jednak dokonać odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyczne. Możliwość odliczenia podatku naliczonego od nabytej usługi gastronomicznej ma również podatnik nabywający gotowe posiłki przeznaczone dla pasażerów o ile świadczy usługi przewozu osób. W innych przypadkach nabycia przez podatnika usług gastronomicznych – np. podczas delegacji lub z tytułu posiłku z zaproszonymi w restauracji gośćmi firmy – podatek naliczony na fakturach dokumentujących nabycie tych usług, nie może pomniejszyć podatku należnego. Oczywiście w tych wszystkich przypadkach gdy zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wydatek ten zgodnie z ustawami o podatkach dochodowych stanowi koszt uzyskania przychodu. W tej sytuacji wartość nabytej usługi gastronomicznej wraz z naliczonym podatkiem VAT pomniejszy u podatnika jego przychód jako koszt uzyskania przychodu. Jeżeli usługa gastronomiczna zakupiona była na cele reprezentacji i reklamy nieodliczony VAT zwiększy koszty reprezentacji i reklamy.

Obowiązek naliczenia podatku VAT od towarów i usług przekazanych lub zużytych na cele reprezentacji i reklamy wynika z zapisów art 2 ust 3 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1991 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm).Wszyscy ci podatnicy którzy nie są zwolnieni podmiotowo od rozliczenia VAT naliczają VAT od przekazanych towarów i usług na cele reprezentacji i reklamy.Jeżeli zakup usługi obcej na potrzeby reprezentacji i reklamy został udokumentowany oryginalną fakturą VAT, to podatek w niej wykazany – co do zasady – stanowi dla podatnika podatek naliczony do odliczenia z podatku należnego.

Wyjątek – od 01.01.2000 r. - dotyczy zakupu usług gastronomicznych na cele reprezentacji i reklamy, od których podatek naliczony nie podlega odliczeniu.Dokonując zakupu usług obcych na potrzeby reprezentacji i reklamy, podatnik nie ma obowiązku wystawiania sobie samemu faktury wewnętrznej i obliczenia podatku należnego. Przy zakupie tych usług u podatnika nie zaistniały bowiem (nie zostały wykonane) żadne czynności określone art 2 ustawy o podatku od towarów i usług, które podlegałyby opodatkowaniu.Spółka zakupując usługi gastronomiczne w lokalu gastronomicznym na rzecz swoich pracowników na podstawie art 25 ust 1 pkt 3b ustawy o podatku od towarów i usług nie nabyła prawa do odliczenia podatku naliczonego w fakturze wystawionej przez lokal gastronomiczny ponieważ zakupiła usługę gastronomiczną.

Podsumowując należy stwierdzić, iż stanowisko przedstawione przez pytającą Spółkę zostało podzielone przez Tutejszy Organ podatkowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj