Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głownie
US I 415-2/2004/BM
z 8 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US I 415-2/2004/BM
Data
2004.06.08



Autor
Urząd Skarbowy w Głownie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
cel wydatku
odliczenia od podatku
przychody z innych źródeł


Pytanie podatnika
Możliwość odliczenia w ramach tej samej ulgi budowlanej wydatków poniesionych na częściowy udział w gruncie, na którym stoi nowo wybudowany budynek mieszkalny.


Z przedstawionego we wniosku stanu sprawy wynika, że w 2001 r. poniosła Pani pierwsze wydatki na zakup lokalu mieszkalnego i skorzystała z obniżenia podatku dochodowego na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.).

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 134, poz. 1509, ze zm.) tylko podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. „a – f” ustawy, a więc między innymi na zakup nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji, poniesionych od 1 stycznia 2002 r. do 31 grudnia 2004 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że pojęcie zakupu lokalu mieszkalnego winno obejmować również nabycie praw do części składowych lokalu zgodnie z regułą art. 47 § 1 k.c., a więc przedmiotem obrotu są odrębne lokale obejmujące jako części składowe miedzy innymi prawo do gruntu położonego pod budynkami (patrz: wyrok NSA z dnia 6 stycznia 1999 r. sygn. akt. III SA/4616/97 i wyrok NSA z dnia 27 lipca 1995 r. sygn. akt. SA/ Po 611/95).

Tak więc, mimo ogólnej reguły stosowania zawężającej wykładni przepisów dotyczących ulg czy odliczeń podatkowych, nie można wyłączyć z pojęcia lokalu mieszkalnego stanowiącego przedmiot zakupu jego części składowych (...).

W konsekwencji powyższego wywodu uznać należy, iż odliczenie od podatku wydatków poniesionych w roku podatkowym na zakup lokalu mieszkalnego w budynku od osób, które wybudowały ten budynek w ramach prowadzonej działalności gospodarczej obejmuje również koszty nabycia związanego z prawem własności lokalu mieszkalnego udziału we współwłasności nieruchomości, w tym gruntu położonego pod budynkiem obejmującym lokal.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj